Зволожувач повітря: за яких умов потрібен та для чого

У багатьох порадниках для молодих батьків є рекомендація: з появою дитини обов’язково придбайте зволожувач. Тож ми вирішили розібратися, чи будуть виправданими такі витрати, кому і з якою метою потрібен зволожувач та як обійтися без нього.

Норми температури та вологості

Для того, щоб мати правильний орієнтир, будемо спиратися на рекомендації МОЗ щодо температурного режиму та вологості повітря в дошкільних навчальних закладах (садочках). Такі вказівки спрямовані на збереження здоров’я, правильний психофізичний розвиток та підвищення працездатності дитини. Такі норми актуальні і для квартири чи будинку, де проживає родина.

Отже, рекомендована МОЗ вологість повітря 30-60%, а температура — 17-20 градусів за Цельсієм. Також варто пам’ятати про необхідність проведення вологого прибирання та провітрювання приміщення незалежно від пори року та погоди.

Перевіряйте показники за допомогою термометра та гігрометра. Дотримання таких вимог піде на користь вашій дитині та якісно впливатиме на її активність та міцний сон.

Але давайте будемо чесні: якщо у вашій квартирі буде зберігатися температура 17 градусів, ви напевно замерзнете. Тож будемо орієнтуватися на комфортні 20 градусів (а хтось нормально себе почуває тільки при 25!), але будемо регулювати вологість до прийнятної.

Саме для цієї мети служить зволожувач повітря. Ми дуже радимо придбати для домівки гігрометр: навіть найпростіший буде показувати температуру і вологість, що дасть вам змогу зробити правильний висновок: чи потрібен вам зволожувач? Можливо, у вашій квартирі зберігається комфортна вологість у 50%, або ж в опалювальний сезон вона падає нижче критичних 30%.

Якщо у кімнаті, де спить дитина, вологість повітря постійно нижча рекомендованих норм, то дитина відчуватиме млявість після сну, її очі будуть швидше втомлюватися під час читання, а вірусні хвороби можуть проходити з ускладненнями: захисний слиз у носі швидко пересихатиме, дитина перейде з носового дихання на дихання ротом, це пересушить горло і перебіг хвороби ускладниться.

Тож будемо послідовні і завбачливі: перевірте вологість повітря у квартирі загалом та у дитячій кімнаті за допомогою гігрометра. Якщо вона нижча або дорівнює 30%, це — пряма рекомендація до покупки зволожувача повітря.

Які бувають види зволожувачів

В умовах міських квартир з централізованим опаленням зволожувач повітря дійсно є потрібним побутовим приладом, який підтримуватиме здоровий мікроклімат кімнати.

Представлений вибір на ринку — величезний. Тому необхідно визначитися з багатьма параметрами, щоб обрати найкращий саме для вашої кімнати.

Існують такі види зволожувачів повітря:

 1. Традиційний (холодна пара). Працює завдяки вентилятору та фільтру. Бажано вибирати для нього дистильовану воду, інакше фільтр треба буде міняти дуже часто. Потужності споживає небагато — до 20 Вт, потребує до 8 л води на добу. Мінусом є заміна фільтрів раз в 3 місяці та шум, що може заважати.
 2. Паровий (гаряча пара). Працює завдяки двом електродам, що знаходяться в воді. Вода кипить та випаровується, отже, сама пара досить гаряча та може бути небезпечна для маленьких діток. Зате під час кипіння гинуть всі мікроби у воді. Також такий зволожувач злегка підвищує температуру в кімнаті. Потужності споживає багато — від 300 до 600 Вт, що може позначитися на збільшеному рахунку за світло, а води потребує від 8 до 12 літрів на добу.
 3. Ультразвуковий. Працює завдяки ультразвуку, що створює легенький туман, який розсіюється. Пара при цьому кімнатної температури. Працюючий пристрій майже безшумний. Необхідність води така ж, як і в парового аналога — 12 літрів на добу, потужність 40-80 Вт.
 4. Кліматичний комплекс. Одночасно зволожує та очищує повітря. Мінус — шумно працює. Зазвичай має індикатор забруднення фільтра та вмонтований гігрометр. Для якісної роботи варто вибирати товар потужністю не менше 50 Кв.

Найпопулярнішими та зручними зараз є ультразвукові зволожувачі. Вони прийнятні по ціні, безпечні, економічні, естетично привабливі і не займатимуть багато місця. Щоб остаточно визначитися із моделлю, дізнайтеся метраж кімнати, в якій працюватиме зволожувач: чим більша кімната, тим потужніший зволожувач вам знадобиться. Ці характеристики обов’язково вказані в описі приладу чи його інструкції.

Заходи безпеки при користуванні зволожувачем

Сучасні зволожувачі досить безпечні, оскільки виробники орієнтуються на маленьких дітей, для яких вони переважно і купуються. Але заходи безпеки при роботі з електроприладами, до того ж які контактують з водою, ніхто не відміняв:

 • ставте пристрій в недоступному для дітей місці;
 • вчіть дитину не торкатися приладу;
 • уникайте потрапляння води під час наповнення резервуару на провід або вилку;
 • провід має бути розташований так, щоб дитина не могла потягнути за нього і перекинути зволожувач на себе;
 • не варто направляти струмінь пари на дерев’яні меблі чи предмети з глини, оскільки це може їх пошкодити.

Як бачите, правил небагато, тож виконувати їх нескладно.

Як правильно експлуатувати зволожувач

Найкраще заливати у зволожувач кип’ячену охолоджену воду, навіть фільтрована — не годиться, оскільки вона багата на солі кальцію, який утворюватиме накип на фільтрі та частинах зволожувача.

Ніколи не наливайте у зволожувач гарячу воду! Це може його зіпсувати, а при необережному поводженні — зробити опік.

Зволожувач потрібно регулярно чистити. На жаль, про це ми часто забуваємо. Але забруднений пристрій не буде справлятись зі своїми функціями, навіть гірше: у зволожувачі можуть розмножуватися бактерії, які через пару будуть розповсюджуватися по дитячій кімнаті.

Тож візьміть за золоте правило: раз на 3-4 дні зволожувач повітря потрібно мити!

Основні правила:

 1. Вимкніть пристрій з мережі.
 2. Повністю вилийте з нього воду.
 3. Помийте протічною водою резервуар.
 4. Фільтр очистіть милом та щіткою в теплій воді.
 5. Ще раз все промийте.
 6. Повністю висушіть.

Якщо у вашому зволожувачі є стаціонарний фільтр, то його треба змінювати в середньому раз на три місяці. Змінні фільтри треба міняти частіше — раз на тиждень. Краще заздалегідь обирайте зволожувач без змінного фільтру, щоб потім не довелося шукати фільтр по всьому місту, або і зовсім відмовитися від зволожувача, оскільки фільтри зняли з продажу.

Як підвищити вологість повітря без зволожувача

Якщо у вас немає гострої проблеми низької вологості, або ви не бажаєте витрачати зайві кошти, то можна трохи (на 3-10%) підвищити вологість «народними» методами.

Це можуть бути:

 • Кімнатні рослини. Вони здатні регулювати вологість повітря в кімнаті і можуть служити примітивним гігрометром — сухе листя вкаже на малу кількість вологи.
 • Акваріум. Він стане природнім зволожувачем, в який потрібно регулярно доливати воду, що буде випаровуватись.
 • Вода в посудині. Вода в широкому тазу чи тарілці, теж справлятиметься з регуляцією вологості. Для найкращого результату беріть посудину з великою площею випаровування та ставте її біля батареї чи в найтеплішому місці кімнати.
 • Вологі рушники. Старий і перевірений спосіб зволоження. Просто розвісьте їх на двері, батареї, інші меблі. Після висихання — змочіть.

Всі ці методи теж добре будуть сприяти підтриманню рівня вологості, якщо у вас немає електричного зволожувача. Вимикайте побутові прилади: будь-які працюючі електроприлади сушать повітря, тому ставте поблизу воду та провітрюйте кімнату частіше.

Але не розраховуйте, що вологість у кімнаті з цими методами підвищиться з 20% до 50%! Якщо у вашій квартирі постійно низька вологість, то все ж доведеться придбати спеціальний прилад.

Не недооцінюйте правильну вологість. Підтримання оптимального мікроклімату у кімнаті може значно покращити сон і самопочуття вашого малюка. Почніть із вимірювання вологи та температури у кімнаті, а потім приймайте рішення щодо покупки зволожувача.

Дбаємо разом!

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *