Як відмовити дитині в придбанні чергової іграшки?

— А-а-а! Я хочу цю іграшку!
— Тато тобі вже казав, що ні.
— Ну, купи! Купи! Я хочу цю іграшку! А-а-а!
— Досить. Йдемо додому!

Знайомо?

Мабуть всім батькам відома така ситуація, коли потрібно м’яко відмовити дитині, одночасно не ображаючи її. Звернемось до порад психологів, які обов’язково стануть у нагоді кожній мамі або татові, навіть якщо їхнє чадо є взірцем слухняності.

Виключаємо негатив

По-перше, потрібно якомога рідше використовувати слово «ні» в розмові з малюком. Це слово має вкрай негативне забарвлення і на мові підсвідомості означає «ніколи». Тобто ніколи дитина не потримає в своїх руках тієї іграшки і ніколи не зможе побавитись з нею. Психологи стверджують, що на підсвідомому рівні у дитини може виникнути думка: «В світі є те, чого я не гідний». Цього не можна допускати. А слово «ні» варто замінити на інші, менш визначені слова. Наприклад: можливо, ймовірно, постараємось і т. д.

Говорити однією мовою

Малюк повинен знати: мама мене зрозуміє в будь-якій ситуації і завжди допоможе. Для цього потрібно намагатися говорити з малюком його мовою. Наприклад, з чотирирічною дитиною ми будемо говорити однією мовою, а от з дорослою п’ятнадцятирічною людиною — зовсім іншою. В другому випадку ми більше будемо розраховувати на логічність мислення і свідомість, ніж в першому.
Слід зазначити також, що діти не сприймають безліч понять, за допомогою яких ми часто намагаємось їх переконати. Тобто такі слова, як «дорого» та «пізно» — це порожній звук для вашого малюка. Майте це на увазі.

Ілюзія самостійного вибору

Цю тезу найпростіше розглянути на прикладі наступного діалогу:
— Мамо, купи цю ляльку!
— Ляльок в тебе є аж п’ять, а ось таких наклейок — жодної. Яка тобі подобається: з блакитною квіточкою або з білим кошеням?
Увагу переключено. В результаті дитина виходить з торгівельного центру повністю задоволеною, адже їй щось придбали. При цьому ми разом вирішуємо, куди наклеїмо нову наліпку: на іграшкову коробку або на шафу. За цими питаннями дитина вже забула, що вона хотіла дуже дорогу ляльку.

Якщо іграшка дорого коштує

— Сину, ця машинка коштує стільки, скільки всі інші твої машини. Якщо ти так дуже її хочеш отримати, потрібно зібрати всі інші твої машини, відремонтувати їх і обміняти на цю, що з радіокеруванням. Але потрібно зібрати всі-всі машини — і ті, що на дачі, і вдома, і у дідуся з бабусею, і обміняти їх на цю. Погоджуєшся?
Скоріш за все, дитина не захоче відмовитися від усіх своїх іграшок заради цієї однієї машинки. Але припустимо, що вона погодилася. В такому разі ідіть додому і починайте лагодити всі інші іграшки. Це надзвичайно добра справа, за якою дитина навчиться багатьом навичкам. Крім того, як показує практика, для ремонту іграшок спочатку потрібно знайти загублені деталі, тому цей процес буде довгим. При цьому дитина побачить, що ви поділяєте її бажання та допомагаєте полагодити машини.

Ще один варіант:

— Дивись, всередині цієї ляльки знаходиться дуже складний механізм. Вона вміє їсти і навіть ходить в туалет. Тому вона так дорого коштує — майже половину татової зарплатні. Для того, щоб її придбати, всім нам потрібно не їсти 15 днів. Як ти вважаєш, чи потрібна тобі така лялька, заради якої ми не будемо їсти 15 днів?

Переключаємо увагу на те, що вже є

Можна відповісти малюкові наступним чином:
— Так, ти не маєш синьої машинки.Але ти маєш машинки червону та зелену. У тебе є радіокерована машинка. А на Новий рік дідусь та бабуся тобі подарували справжню машину з кермом та педалями. Ого! Як багато машин ми нарахували!».
Інший варіант, коли малюк обирає іграшку, аналогічну до тих, що вже є. Відповідь може бути подібною до наступної:
— Так, довговолосої ляльки ти не маєш. А лялька з золотавим волоссям вдома є? А лялька, що може говорити? Є! А лялька, яку можна годувати? А ляльки із гуми та з тканини? Є! До речі, сукні твоїх ляльок залишились на дачі. Ти пам’ятаєш? Наступної неділі поїдемо на дачу! Покличемо твою подругу?».

Якщо маля зупинилося на розвиваючих іграх, наприклад, конструктори, шахи та ін., і ваші кошти це дозволяють — купуйте і грайте разом.
Відповісти «ні» і не образити співбесідника — справа дуже делікатна. Безумовно, набагато простіше сказати «ні», не обтяжуючи себе вибудовуванням іншої, необразливої фрази. Але такі навички допоможуть вам зберегти відносини не тільки з дітьми, але і з дорослими. І тому цьому варто навчитися.

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *