Як розпізнати кір у дитини

Кір — надзвичайно підступне вірусне захворювання, яке швидко поширюється у повітрі, не має спеціального лікування та викликає небезпечні ускладнення. Незважаючи на специфічну симптоматику, діагностувати хворобу буває вкрай важко. Але ми знаємо, як розпізнати кір і не сплутати його з ГРВІ чи алергією.

Як розпізнати кір у дитини

Що таке кір?

Це досить стійкий до умов навколишнього середовища параміксовірус. Він дуже заразний — 9 із 10 людей, які не мають антитіл до кору, занедужають після контакту з хворим. Вірус швидко розповсюджується, коли людина чхає, кашляє або просто розмовляє, і живе у повітрі близько двох годин після того, як носій залишив приміщення. Також може проникати через вікна, вентиляцію тощо.

Головна небезпека кору — ускладнення, які він може спричинити. Вірус викликає пневмонію, запалення мозку, порушення роботи центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту, вражає легені тощо.

Трохи статистики:

 • Частота летальних випадків від ускладнень після кору становить 1-2/1000.
 • У 83% дітей до 5 років, які хворіли на кір, спостерігались ускладнення, у 7% — імунодефіцит або набуття хронічних хвороб.
 • Усі важкі випадки — у нещеплених.

Як розпізнати кір у дитини

Перші симптоми: як не переплутати кір із застудою

Мама може й не здогадуватися, що її дитина хвора на кір, адже вірус ніяк не проявляється протягом 1-2 тижнів. Інкубаційний період триває 6-21 день, після чого розвивається виражена симптоматика. Але перші прояви захворювання дадуть про себе знати, коли дитина вже небезпечна для оточення, але їх легко сплутати із застудними захворюваннями. Серед них:

 • висока температура до 38-40°C, яку неможливо суттєво знизити протягом 4-7 днів;
 • погіршення сну, капризи;
 • сухий кашель, який нагадує гавкання;
 • нежить;
 • головний біль;
 • кон’юнктивіт;
 • втрата апетиту, пронос чи блювота.

Увага! Перераховані симптоми не завжди сигналізують про кір. Єдиною 100% ознакою є поява висипу на 2-3 день від початку захворювання на слизовій оболонці рота — специфічні білі плями з червоною каймою.

Через 4-5 днів на голові та обличчі з’являється висипка (червоні дрібні цятки та пухирці, вони можуть зливатися й утворювати більші плями), яка згодом розповсюджується на все тіло. Проте носій вірусу заразний для інших за 5 днів до появи висипки й 4 дні після.

Як розпізнати кір у дитини

Діагностика

Так буває, що ГРВІ, алергія чи кір можуть мати нетиповий перебіг, і тут виникає плутанина, яка може коштувати дитині життя. Якщо є сумніви, яке саме захворювання атакує хворого, проводять диференційну діагностику. Для цього потрібно визначити наявність антитіл IgM на 4-7 день після появи перших висипань.

Як запобігти кору

Оскільки наразі не існує специфічних препаратів проти хвороби, лікування направлене на зняття симптомів і підтримку імунітету, то найбільш дієвим засобом захисту від кору є профілактичне щеплення.

У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди майже не стикаються з цією хворобою.

Як все відбувається. В організм вводять штам послабленого вірусу кору, тому дитина насправді не хворіє і не становить небезпеки (в епідеміологічному плані) для оточення. Її імунітет формує антитіла, які під час потрапляння справжнього збудника вчасно його знищать. Це не гарантує, що дитина не хворітиме зовсім, але її організм впорається з вірусом, тому кір мине без ускладнень у легкій формі.

Як розпізнати кір у дитини

Що робити, якщо дитина контактувала з хворим на кір

 1. Діти у віці від 1 до 6 років терміново отримують друге щеплення протягом 72 години після контакту, але не раніше ніж через 3 місяці після введення першої вакцини. Якщо ви запізнилися, зверніться до лікаря за додатковими призначеннями.
 2. Якщо дитина до року невакцинована (або таких даних немає), роблять два щеплення з інтервалом у 3 місяці.
 3. Малюки до року та дорослі з імунодефіцитом отримують імуноглобулін 6 днів після контакту. Дитина до 6 місяців захищена від кору, якщо мама перехворіла на нього (просто вакцинація не формує імунітет немовляти).

У випадку якщо особисто ви не знаєте, чи хворіли на кір у минулому і чи маєте щеплення та не хочете вакцинуватися наосліп, то визначте напруженість імунітету, зробіть аналіз на антитіла IgG у сироватці крові. Якщо антитіл немає, то це говорить, що й імунітету до хвороби немає і краще вакцинуватися.

Вакцинація: чому за, а не проти

Враховуючи відсутність ефективного лікування та високу стійкість хвороби, Всесвітня організація охорони здоров’я почала прискорену імунізацію. Після введення вакцинації з 2000 року за 13 років смертність від кору знизилася з 548 тис. до 145 тис., що становить 73%! Якщо тенденція зберігатиметься, то, можливо, хвороба зникне, як свого часу зникла віспа.

В Україні вакцинацію роблять 2 рази: у віці 12 місяців та у 6 років. Тут зрозуміла інфографіка з календарем щеплень:

Як розпізнати кір у дитини

Чому людству так потрібні щеплення, якщо хвороба майже зникла? Власне, вона зникає саме через масову імунізацію. Відмовляючись від щеплень через власні погляди, страх, віросповідання чи небажання підтримувати фармацевтичні компанії, батьки ставлять під загрозу життя не тільки своєї дитини, а й інших.

Доведено, що після масових відмов від щеплень, рівень захворюваності зростає. Що відбувається: дитина або дорослий-носій стають джерелом вірусу, заражаючи інших, можливо, ще не щеплених або людей зі слабким імунітетом. Якщо один невакцинований проти 999 інших суттєвої загрози не становить, то співвідношення 200 на 800 вже стає передумовою епідемії.

Саме тому держава наполягає на профілактичній вакцинації на законодавчому рівні — діти без щеплень не повинні відвідувати дитячий садок, школу.

Зважаючи на високий рівень загрози від кору, вакцинація є єдиним ефективним методом побороти вірус та запобігти епідемії.

Зараз через масові відмови почастішали випадки хвороби. Так стається через популяризацію міфів і нестачу інформації про механізм щеплень. Деякий час на слуху були дослідження, які розповідали про ризик аутизму в щеплених дітей. Теорія не підтвердилася, припущення, що вакцини призводять до інвалідизації, виявились неправдивими.

Як розпізнати кір у дитини

Можливі реакції після ін’єкції

У медицині короткотривалі наслідки після введення вакцини називають реакціями, а хвороби чи стани, набуті внаслідок цієї медичної маніпуляції, — ускладненнями. Те, що батьки розуміють під ускладненнями, — всього лише індивідуальна реакція на послаблений живий збудник, «уламки» вірусу, інші компоненти препарату.

У жодному разі ризик реакції та ризик справжнього кору не рівноцінні, бо за статистикою вона буває лише в 10-20% дітей. Наприклад, підвищення температури до 39°C, біль і набряк, збільшення лімфатичних вузлів, алергічна реакція, чхання, висипи, набряк слизових тощо. Інколи дитина реагує не на сам збудник, а на допоміжні речовини у вакцині.

Як з цим впоратись:

 1. Дати Ібупрофен, Парацетамол.
 2. Підтримувати комфортну температуру в приміщенні, скоригувати раціон (не навантажувати дитячий організм важкою для перетравлювання їжею).
 3. Давати багато води.
 4. Гуляти на свіжому повітрі (не в місцях скупчення людей), якщо температури немає.

Якщо ви запідозрили у дитину кір, то при перших же ознаках хвороби зверніться до лікаря. А до візиту в лікарню забезпечте малюкові постільний режим і рясне пиття, давайте жарознижувальні препарати, промивайте ніс спреєм на основі морської води. І дайте спокій висипу — за 5 днів він зникне сам.

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *