Відлучення від грудного годування: поради досвідчених мам

Один з найприємніших етапів у житті мами і дитини — грудне вигодовування — рано чи пізно закінчується. Наскільки просто це відбудеться залежить від інформованості та готовності самої матусі. Всесвітня Організація Здоров’я рекомендує продовжувати лактацію до двох років, але за індивідуальних причин цей процес може припинятися раніше. Важливий момент — відлучення має бути поступовим.

Підготовчий момент

Малюк на момент відлучення має бути повністю здоровим. Краще відкласти цей процес, якщо в житті крихітки відбуваються певні значущі для психологічного комфорту зміни:

 • переїзд;
 • вакцинація;
 • перші відвідування садочка;
 • болісне прорізання зубів;
 • вихід матусі на роботу.

Якщо планується одна з ситуацій, що можна передбачити, то малюка треба відлучити за декілька місяців до або після події.

Допомога членів родини не менш значуща, ніж саме прийняття рішення. Нерідко буває, що замість того, щоб підтримати матусю, яка вирішила припинити лактацію, родичі при вигляді нервуючої дитини кричать: «Дай вже груди, не дратуй малюка ще більше». Заздалегідь обговоріть манеру поведінки, щоб стати однодумцями.

Поради

 1. Спочатку треба відмовитися від годування «від нудьги», коли малюк не голодний, а просто потребує маму. Компенсуйте увагою: просто будьте поруч, залучайте до гри, гуляйте, обіймайте. Якщо дитина звикла до частого годування за вимогою, то за декілька тижнів є сенс збільшити проміжки між годуванням (наприклад, з 3 до 4-4,5 годин). Це добре дисциплінує.
 2. Наступний крок — відмова від годування після пробудження, а потім перед денним сном. Як тільки дитина почала засинати вдень без грудей, можна привчати її робити те ж саме ввечері. Фінальний етап — відмова від нічних годувань. Хоча послідовність скасування може змінюватися в залежності від індивідуальних властивостей дитини, частіше припинення вигодовування відбувається саме за «класичною» схемою. Годування треба прибирати поступово: до наступного етапу переходити лише тоді, коли малюк декілька днів вже комфортно відчуває себе після відміни попереднього.

 3. Залишайтеся спокійною, не чекайте миттєвого результату, не ставте термінів чи дат. У всіх все проходить по-різному, комусь вистачає трьох тижнів на повне припинення лактації, інші працюють над цим по півроку. Дітки відчувають емоційний стан матері, тому напруга в цей час — не найкращий супутник.
  Вживайте менше рідини та продуктів, що стимулюють утворення молока.
 4. Домовляйтеся з дитиною, якщо це дозволяє її вік. Поясніть, що на вулиці, транспорті або на майданчику ви не будете давати груди. Дома оберіть одне місце, де будете годувати. Діти в віці 1,5-2,5 років швидко розуміють нові «правила гри». Рідко буває, малюк коли добровільно розлучається з улюбленою годувальницею, тому саме твердість та наполегливість матусі є важливими.
 5. Пам’ятайте про здоров’я молочної залози. Якщо кількість прикладань зменшується, а груди все одно сильно наповнюються та відчувається біль, значить, що організм к припиненню лактації ще не готовий. Порадьтеся з лікарем, як полегшити власний фізичний стан.

Екстрене припинення лактації

Бувають випадки, коли мама за певних обставин екстрено змушена закінчити вигодовування грудьми (наприклад, хвороба та прийом серйозних препаратів, терміновий від’їзд тощо). Від неочікуваних обставин ніхто не застрахований, тому ситуацію треба перенести максимально спокійно. Малюк може відчувати тривожність або стрес, але в цей час підвищена увага та турбота мають вирішити проблему. Психологи зазначають, що в цей період краще спрямувати енергію дитини на розвиток творчих здібностей. Матусі ж треба зціджувати молоко до стану полегшення, коли виникають ущільнення. Або за рекомендацією лікаря прийняти медичні препарати. Не займайтеся самолікуванням, оскільки гормональні ліки мають низку протипоказань.

Питання, як правильно і коли закінчити лактацію, не має чіткої відповіді, оскільки цей процес індивідуальний. Результат залежить від унікальності пари «мама — малюк» та зовнішніх обставин. Найголовніше — створити психологічний комфорт для обох учасників процесу. Не жалкуйте про закінчення грудного вигодовування, оскільки на зміну йому прийде новий рівень спілкування та довіри!

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *