Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Від моменту затримки до появи на світ немовляти минає приблизно 9 місяців. Але вагітність — це не точки А і Б, а цілий шлях із перепонами та зовсім новими враженнями для майбутньої мами. Деякі з них дуже тішать, а інші погіршують настрій і самопочуття, подеколи навіть лякають. А втім, з усіма ними можна впоратися.

Ранкова нудота

Токсикоз буває в 70% жінок від початку вагітності до 12-18 тижня. Проявляється нудотою, блюванням, загостреним сприйняттям запахів. Зазвичай досягає піку на 7-8 тижні. Досить неприємний симптом, адже ще зарано йти в декретну відпустку і відсидітися вдома не вдасться. Тому щодня доводиться боротися з цим.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Кілька корисних порад:

 1. Ізолюйте неприємні запахи.
 2. Відчиняйте вікна, майте при собі приємні для вас парфуми, ароматизатор чи шматочок цедри — будь-що, що переб’є неприємний запах.
 3. Спробуйте уникати «джерела» запаху, навіть якщо це майбутній батько: можливо, вас нудить від його гелю для гоління чи туалетної води.
 4. Пийте прохолодну воду, вона зменшує нудоту.
 5. Харчуйтеся правильно.

Коли рівень естрогену нормалізується (саме він спричиняє надмірну чутливість), нудота зникає.

Перші ворушіння дитини

Вперше відчути рухи немовляти можна на 18-20 тижні вагітності. Спочатку вони будуть ледь відчутними, але скоро ви будете помічати майже кожний порух. З 24-го тижня дитина реагує на різкі звуки, починає гикати. Так, майбутня мама відчуває на собі навіть це.

У цей час починаються дуже приємні моменти: всі хочуть доторкнутися до вашого животика, а ви починаєте спілкуватися з дитиною. Лікарі радять разом слухати музику, дивитися фільми, читати, адже малюк майже все чує. Коли живіт стає більшим, можна побачити відбитки ніжок.

З 29 до 32 тижня рухи стають найактивнішими. Немовля займає правильне положення, готуючись до появи на світ. У деяких мам його рухи болісно віддають під ребра. З 36 до 40 тижня дитина буде менш активною, але цього не потрібно лякатися. Ріст немовляти вже завершився, тож очікуйте переймів і пологів.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Щомісяця — до лікаря

Ідеально, якщо ви проходили обстеження під час планування вагітності. А якщо вона стала для вас приємною несподіванкою, зауважте: потрібно стати на облік до 12-го тижня (чим раніше, тим краще) і відвідувати лікаря регулярно.

Жіноча консультація стане майже другим домом. За відсутності патологій графік наступний:

 • 1-ий триместр — огляд щомісяця;
 • 2-ий — кожні 2 тижні;
 • 3-ій — щотижня.

Лікар оглядає вас, слідкує за тим, як проходить вагітність, робить аналізи й ультразвукові обстеження на наявність патологій. Пам’ятайте, що все це — для вас і майбутньої дитини. Не нехтуйте плановими оглядами й завжди консультуйтеся зі спеціалістами.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Спати незручно

Із цим стикаються всі вагітні, особливо в останні місяці. Вихід лише один — обкладатися подушками і займати найзручніше положення. Можливо, доведеться спати окремо від чоловіка: втрьох на одному ліжку буває затісно. Придбайте спеціальну подушку для вагітних у формі підкови або ж шукайте спосіб спати самостійно. Хоч яким екстравагантним він буде, головне — зручність. Деякі вагітні відпочивають на підлозі, закидуючи ноги на подушки, інші — підкладають їх під спину абощо.

Чешеться живіт

Часто це свідчить про розтягування шкіри під час росту малюка: вона просто не встигає збільшуватися разом із ним. Жодної загрози здоров’ю це не становить, але в майбутньому можуть з’явитися розтяжки. Тому зволожуйте живіт косметичними засобами або оливковою олією. Якщо свербіж інтенсивний, є висипи, погіршується самопочуття — терміново зверніться до вашого лікаря.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Як стримати зайві кілограми?

Вагітності без набирання ваги не існує. Проте комусь вдається набрати до 10-ти кг, а хтось має понад 20. Причинами цього є різні фактори: харчування за двох, малорухливий спосіб життя, початкова вага (худі набирають більше), а також набряки. Щоб гарантувати собі природний приріст ваги:

 • харчуйтеся правильно: не голодуйте і не переїдайте;
 • відвідуйте фітнес, йогу для вагітних;
 • ведіть активний спосіб життя — працюйте, гуляйте.

Не бійтеся набирати вагу — це здоров’я дитини і ваше, запорука нормальних пологів і відновлення після них. У перші місяці життя немовля ви дуже схуднете, а потім зможете відкоригувати вагу правильним харчуванням і спортом.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Мінливий настрій

Про дивні бажання й уподобання вагітних складають анекдоти. Частина правди в них є: через дисбаланс гормонів жінка гостріше переживає всі події, схильна до яскравих емоцій і швидкої зміни настрою. В одну мить вона може плакати, а потім щиро сміятися. Зрозуміло, що ці перепади повинні мати нормальну амплітуду й не межувати з психічними розладами.

Якщо ви відчуваєте, що емоції зашкалюють і стають неконтрольованими, навчіться їх долати. Цьому сприяють:

 1. Логічний аналіз ситуації. Плакати, дивлячись на дитячі речі, безглуздо, як і засмучуватися через зів’яле листя восени.
 2. Медитації. Допомагають навести лад у думках.
 3. Розмова з близькими, іншими вагітними або психологом.

Вагітність — це криза розвитку, тому сумніви природні. Але помірні стреси не повинні виводити вас із себе. Щоб зменшити навантаження на психіку, відмовтеся від роботи, прийняття серйозних рішень і займайтеся улюбленою справою.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Розсіяна увага

Статистика дивовижна: 52% вагітних мають розсіяну увагу, 54% мають складнощі з концентрацією, а 68% хоча б раз мали провали в пам’яті. Це еволюційний механізм захисту мами від зовнішніх стресів, адже вона має зосереджуватися на собі й дитині. Тому розумова активність дається значно важче, складно згадати, що потрібно купити додому, забуваються імена, дати народження, навіть власне прізвище.

Щоб упоратися з цим, треба:

 • внормувати сон, намагатися рідше прокидатися вночі;
 • не брати навантаження на роботі, зменшити кількість хатніх справ;
 • припинити спілкування з людьми, які викликають негативні емоції;
 • використовувати додатки для нагадування, записники, стікери, вести щоденник.

Пам’ять і увага повернуться в норму після пологів, але інколи цей стан триває до року після народження дитини. Важливо заручитися допомогою близьких, у випадку значної амнезії — звернутися до лікаря.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Синдром гніздування

Виникає у ⅔ вагітних і часто лякає майбутніх татусів. Жінка з надмірною впевненістю починає пересувати шафи, купувати нові шпалери, фіранки, комод для речей малюка або наполягає на терміновому ремонті. З її боку синдром проявляється як непереборне бажання наводити чистоту та затишок удома.

Це явище зумовлене еволюцією: мама готує простір до появи дитини. У гніздування є переваги — справді, до появи дитини все блищить, оновлюються меблі, стає дуже затишно. А з іншого боку в цей період часто бувають невиправдані витрати, збирання мотлоху (вагітні називають його «декором»), щоденні стреси, коли ідеальний інтер’єр зненацька перестає подобатися.

Психологи радять стримувати негативні прояви синдрому. Наприклад, складати список необхідних покупок заздалегідь, перечитуючи його. Так до моменту придбання вдасться викреслити необґрунтовані бажання і залишити справді необхідні речі.

Спілкуйтеся з досвідченими мамами — вони підкажуть, що знадобиться першим часом, а що можна докупити згодом. Прислухайтеся до корисної поради: не купуйте дрібний декор і речі, які важко прати. Також ніколи самостійно не піднімайте важкі предмети. Якщо вам дуже хочеться перепланувати кімнату, зробіть схему з усіма деталями на папері. Уже потім вирішите, чи варто робити перестановку.

Вагітність як досвід: що чекає на новому шляху?

Декілька тижнів до пологів: вічне очікування

За кілька тижнів до пологів життя змінює природний плин. Вагітна жінка зосереджена на всіх рухах і відчуттях, які можуть сигналізувати про початок переймів. Так виникає ефект вічного очікування, коли кожен день видається вічністю. Психологи пояснюють це страхом перед новим, бажанням тримати все під контролем. Нерідко таке очікування заважає повноцінно відпочивати.

Завершується стан за 3-7 днів до пологів. Зникає відчуття нескінченного часу, жінка перестає прислухатися до кожного фізичного прояву. Вона розуміє, що не все можна контролювати, з’являються якісь невідкладні справи й життя тече, як раніше. Ось тут уже потрібно збирати набір у пологовий будинок.

Перейми застають вагітну будь-де і будь-коли. Буває й так, що жінка настільки тримає себе в руках, що самостійно збирається й телефонує до швидкої. Відсутність паніки й напруги гарантує спокійні пологи під контролем лікарів. Через декілька годин вагітність закінчується, а на світ з’являється нова людина. Тепер на молоду маму чекають не менш складні, але цікаві події.

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *