Усе про дитячий масаж

Здоровим дітям спеціальний масаж не потрібний. Не потрібен він і для того, аби допомогти малюку раніше сісти, поповзти, піти. Але спокійні та інтенсивні погладжування корисні для дитини в емоційному плані, вони стимулюють рух крові, допомагають розслабити м’язи. Якщо ви вирішили робити процедуру вдома, то дізнайтеся про особливості та основні техніки дитячого масажу.

Мета й види масажу

Мета масажу суто практична. Процедура сприяє:

 • адаптації дитини до тактильних відчуттів;
 • інтенсивному кровообігу;
 • тонусу м’язів і суглобів;
 • покращенню настрою;
 • стійкості до стресів;
 • розслабленню.

Але є й психологічний аспект. Малюки отримують інформацію про світ різними каналами, через дотики зокрема. Тож масаж допомагає встановлювати контакт із дорослими. Під час процедури виробляється мієлін — речовина, що відповідає за стан нервових волокон. Також існує думка, що дотик стимулює мозкову активність, тому дитина швидше розвивається.

Розрізняють такі види масажу:

 1. Лікувальний. Його доцільність визначає лише лікар, якщо виявить серйозну патологію (наприклад, ДЦП). Процедуру починають із 2-3-місячного віку, інколи — з 4 тижнів. Лікувальний масаж вирішує неврологічні, ортопедичні чи хірургічні проблеми. Проводиться тільки спеціалістом.
 2. Коригувальний. Це допоміжний метод, який застосовується в комплексній терапії для посилення ефективності лікування. Зазвичай робиться курсами чи циклами.
 3. Профілактичний. Існує як спосіб запобігання хвороб, для підтримки загального фізичного стану малюка. Робити можуть батьки, дитячі масажисти, лікарі.

Серед показань до масажу — кольки, рахіт, нервові розлади, дефекти опорно-рухового апарату, гіпотрофія. Допускаються до процедури і діти, хворі на анемію, бронхіальну астму, діатез.

Не рекомендується робити масаж, якщо малюк має високу температуру, в нього є висипи або подразнення на шкірі.

Безпечні рухи для малюка

Техніка масажу для дитини і техніка масажу для дорослих — це не одне й те саме. У дитячому масажі рухи мають бути менш інтенсивними, більш повільними, максимально обережними. Особливо це стосується натискань — скелет малюка ще розвивається, його можна легко пошкодити.

У домашніх умовах не рекомендується робити масаж голови, особливо немовлятам. Під час процедури не використовуйте олії, присипки тощо. Ставтеся критично до інформації від неспеціалістів. У мережі є безліч відео, відзняті батьками-прибічниками дитячого масажу, де малюків підкидають і перевертають. У жодному разі не повторюйте це! Скелет дитини тендітний, тому такі рухи спричиняють вивихи, переломи чи інші травми.

Починайте з короткої процедури тривалістю 5-7 хвилин. З кожним днем збільшуйте до необхідного мінімуму — не більше ніж 20 хвилин. Рухи мають бути повільними, легкими, масажуйте не всією долонею, використовуйте 3-4 пальці. Під час масажу ласкаво розмовляйте з малюком, формуючи позитивну асоціацію. Зауважте, які рухи більше подобаються дитині. Згодом вона сприйматиме це як обов’язковий ритуал-гру, тому спротиву не виникатиме.

Уважно спостерігайте за станом дитини під час процедури. Якщо їй не подобається, масаж слід припинити.

Якщо ви не впевнені, що самі зможете все правильно зробити, зверніться до професійного масажиста чи лікарні, де вам порадять спеціаліста або навчать базовим технікам.

Погладжування

З них починаємо процедуру, готуючи шкіру до інтенсивного впливу. До того ж це психологічно заспокоїть малюка, покращить кровообіг. Не натискайте на шкіру аж занадто сильно, погладжуйте малюка 3-4 пальцями, рухаючись до лімфовузлів. Вони знаходяться під пахвами, щелепою, у паху, на згині ліктів, над ключицею.

Розтирання

Це те ж погладжування, але більш інтенсивні, виконувати їх потрібно за годинниковою стрілкою. Знову-таки, сильно не натискайте. Руки й стопи розтирайте лише кількома пальцями, не забувайте про кінчики пальчиків. Старшим дітям допускається робити розтирання долонею. Такі рухи стимулюють кровообіг, насичують тканини киснем.

Розминання

Ці рухи спрямовані на роботу з м’язами та лімфотоком на глибокому рівні. Масаж суглобів допомагає розробити опорно-руховий апарат, зняти набряк, нормалізувати роботу дихальної системи. Рухи при розминаннях кругові або поступові. Обережно згинайте маленькі ручки й ніжки, якщо відчуваєте, що дитина чинить опір, не розгинайте кінцівки через силу.

Вібрації

Прийоми вібрації бувають різні, але для малюків краще використовувати менш інтенсивні. Наприклад, поплескати по шкірі кінчиками пальців (як друкуємо на клавіатурі), пощипати (стискати шкіру між пальцями). Ці методи мають знеболювальний ефект, розслаблюють м’язи, прискорюють обмін речовин у тканинах.

Масаж слід робити через 40 хвилин після прийому їжі або за 25 хвилин до годування. Не варто проводити процедуру, якщо дитина щойно прокинулася. Ідеальний час — за кілька годин до нічного сну або вдень. Оптимальна температура в приміщенні має бути від +22°C до +26°C. Залежно від обраних технік, масаж може збадьорити дитину або розслабити й приспати.

Коли ще можна робити масаж:

 1. Взимку після прогулянки, щоби розігнати кров.
 2. Після суттєвого фізичного навантаження (коли малюк вчиться ходити).
 3. Для подолання кольок.
 4. Перед нічним сном для заспокоєння.

Масаж стоп як спосіб подолати болі

Як відомо, на стопах є ділянки, кожна з яких відповідає певному внутрішньому органу людини. Приміром, щоб заспокоїти головний біль, радять масажувати пальці. Цей прийом можна використати і для немовлят, щоб допомогти зняти спазми, позбавити від кольок. Проте:

 • ефект може бути тимчасовим;
 • масаж — не спосіб лікування, а лише метод полегшити неприємний симптом;
 • не зволікайте, якщо процедура не дала позитивного ефекту, вчасно викликайте швидку допомогу.

Щоб заспокоїти малюка, який цілий день плакав та вередував, рекомендується зробити масаж стопи.

 • Якщо болить голова чи ріжуться зуби, обережно зробіть масаж пальців на ногах. Особливу увагу приділіть зовнішньому краю стопи, можна трохи натиснути й зробити погладжування інтенсивнішими.
 • Аби зняти закладеність носа, масажуйте середину подушечок пальців. Це полегшить дихання, допоможе після застуди.
 • Масаж верхньої частини стопи додатково стимулюватиме легені й бронхи. Зона розташована під пальцями, у центрі. Не забувайте давати ліки проти кашлю; якщо задишка сильна, то зверніться до лікаря.
 • Шлунково-кишковий тракт. За ці органи «відповідає» точка, яка знаходиться під пальцями, рівно посередині між першим і другим. Натискаючи, ви відчуєте невелику западину.
 • Кольки. Проти них допоможе масаж всієї верхньої частини стопи під пальцями — від великого до мізинця — і ділянка трохи вище п’ятки. Погладжування та розминання цих зон покращують роботу кишківника, послабляють спазми, допомагають позбутися здуття та закрепів.
 • Для розслаблення роблять масаж п’яток. Ця точка відповідає за стан спини, тому процедура ефективна після довгого рухливого дня перед сном. Допоможе заспокоїти малюка, гарантує довгий відпочинок.

Техніка масажу для різних частин тіла

Спеціалісти радять поєднувати масаж з гімнастикою.

Масаж ніг

Покладіть дитину на спинку, обережно потрусіть ніжками. Почергово згинайте ноги в колінах, повільно доводячи їх до грудей. Потім розводьте ніжки в сторони, щоби вони зайняли положення «жабки». Плавно повертайтеся у вихідну позицію. Виконайте стільки разів, скільки дозволить малюк, але не менш ніж 5 разів на кожну ніжку.

Приділіть увагу зовнішній частині кінцівок, масуйте стопи, згинайте пальці. Перевага віддається круговим рухам, погладжуванням.

Масаж рук

Для рук схожа техніка. Малюк лежить на спині, підніміть його ручки догори й потримайте їх у такому положенні декілька секунд. Розведіть руки в боки й зведіть на грудях, наче дитина сама себе обіймає.

Погладжуйте кисті, розминайте суглоби, згинайте й розгинайте пальчики. Кінчиками своїх пальців малюйте на долоні дитини, робіть легку вібрацію.

Масаж спини

Покладіть малюка на живіт, обов’язково на тверду поверхню або фітбол. Масуйте шкіру легкими погладжуваннями від хребта до боків. Потім зробіть кілька пощипувань, трохи поплескайте. Уникайте зони, де розташовані нирки, і не чіпайте хребет, щоб не викликати якихось зрушень. Завершіть процедуру погладжуваннями.

Дренажний масаж

Він полегшить відхаркування слизу. Покладіть дитину на живіт (краще собі на коліна) так, щоб голова знаходилась нижче тулуба і грудної клітки. Можна також підкласти м’який валик або невеликий рушник. Легкими рухами поплескайте по верхній частині спини, наче барабанити кінчиками пальців. Зробіть 15-20 разів, підніміть дитину і дайте відкашлятися.

Масаж голови та шиї

Легкий масаж голови й шиї розслаблює малюка, заспокоює, але з цими двома треба поводитися дуже обережно. Зачекайте, поки малюку виповниться декілька місяців, щоб він міг самостійно тримати голівку. Використовуйте легкі кругові рухи — уявіть, що намилюєте волосся шампунем. Не можна натискати та сильно ляскати.

 

Не будьте аж занадто завзятими й не атакуйте дитину тривалим масажем із застосуванням різних технік. Спочатку подивіться, як малюк реагує на прості погладжування. Беріться за процедуру лише тоді, коли він має гарний настрій, в цілому спокійний і не вередує.

Ваші рухи не подобаються дитині? Відмовтеся від масажу, якщо в ньому немає потреби. Деякі діти не люблять тактильні контакти, тож до них шукають особливий підхід. Наприклад, малюк кричить під час масажу, але любить купатися, тоді процедуру заміняють на гімнастику у воді.

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *