Тайм-менеджмент для матусь. Урок 3

Більшість теорій тайм-менеджменту зводяться до трьох кроків:

 1. Сформулювати цілі (див. Урок1).
 2. Спланувати дії та визначити пріоритети (див. Урок2).
 3. Не відволікатись!

Як ви, мабуть, вже здогадались, сьогоднішній урок присвячений останньому пункту.

Отже, чи бувало у вас так, що ви планували зробити щось дуже важливе, але цілий день відволікались на інші речі, які не залишили часу для головного? Скоріш за все, вам завадили хронофаги.

Хронофаги — поглиначі часу. Це ті речі, які відволікають вас на шляху до здійснення мрій. Завдяки ним час минає швидко і непомітно. Що це може бути?

 • Безлад (на столі, у шафі, в кухні і т. ін.).
 • Соціальні мережі.
 • Телефонні розмови.
 • Комп’ютерні ігри.
 • Телевізор.
 • Погані звички.
 • Незаплановані гості.
 • Перфекціонізм (постійне прагнення до досконалості).
 • Невміння відмовляти.

Впізнали? Ось вони — головні вороги мрій! Чим більше їх у вашому житті, тим менше шансів досягнути бажаних цілей. Чому? Тому що єдиний ресурс, без якого неможливе здійснення мрій, але який не відновлюється, — це час. Можна зустріти нових друзів, які допоможуть, заробити або позичити необхідні гроші, але ви ніде не зможете знайти додаткового часу. Лише якщо навчитеся його берегти та витрачати більш ефективно. Тому не відволікайтесь від головного та позбудьтеся того, що вам заважає!

Найбільш дієвий спосіб боротьби з хронофагами — хронометраж часу. Виглядає він приблизно ось так (бланк ви знайдете в кінці статті):

Відмічайте протягом дня свої дії, з обов’язковим зазначенням використаного часу. Головна умова — записувати потрібно абсолютно всі справи, включаючи каву, дзвінки, складання речей, перекури та інше. В кінці дня підрахуйте, скільки часу ви витратили на хронофаги. А тепер помножте ці витрати на 365 (кількість днів в році), потім ще на ту кількість років, яка залишилась вам до 50-річного віку (вік, після якого в середньому активність людини постійно знижується), результат поділіть на 24. Ви отримаєте кількість днів, які ви витратите на безглузді речі. Це марні витрати найважливішого ресурсу нашого життя!

Що далі? Робіть хронометраж протягом хоча б тижня. Ви помітите, що кількість даремно витраченого часу зменшується. Це відбуватиметься тому, що ви почнете звертати увагу на хронофаги. А вони не люблять, коли їх помічають 🙂

А далі — підключаємо силу волі і розсудливість:

 • Позбавитись від безладу допоможе велика кількість органайзерів, контейнерів, полиць, куди можна розсортувати речі. Їх можна підписати, щоб не забути, де що знаходиться. Це допоможе заощадити час на пошуки необхідного (причому не тільки вам, але і вашому чоловікові або дітям), а також на прибирання.
 • Проаналізуйте, що ви найчастіше робите у соціальних мережах? Впевнена, що «лайкаєте» фото або пости друзів. Я сама так робила дуже довго. Поки не зрозуміла, що особисто мені це не приносить абсолютно нічого! Так, друзям приємно. Але життя кого з них вас насправді цікавить? Як часто у них відбуваються важливі події в житті? І чи не регулярно ви спілкуєтесь з ними наживо, коли вони вам особисто розповідають про себе? Якщо вже для вас так важливо слідкувати за чиїмось життям у соціальній мережі, виділіть час один раз на тиждень, зайдіть на сторінки тих, хто вас цікавить, подивіться на події, поставте «лайк» під новими фото (якщо вони будуть) і виходьте! Гарантую, у вашому житті з’явиться час для більш важливих речей, і воно зміниться на краще!
 • Телефонні розмови найчастіше несподівано відволікають нас від важливої роботи. І часто забирають дуже багато часу. Але вихід є! Телефони дозволяють «відбивати» дзвінок. Для всіх зрозуміло, що зараз ви не можете відповісти. Не переживайте, що хтось образиться. Або, що пропустите щось дууууже важливе. У 99,9% випадків це не так. Тому не відволікайтесь та обов’язково передзвонюйте тоді, коли з’явиться перерва у роботі. А особливо образливим роз’ясніть, що ви працюєте над своєю ефективністю, тому просите їх вас підтримати. Справжні друзі зрозуміють, а чи потрібні вам несправжні?
 • Складніше з комп’ютерними іграми. В боротьбі з ними існує лише один спосіб, який потребує певних зусиль. И цей спосіб — видалити і більше не завантажувати. Крапка.
 • Знаєте, скільки відсотків успішних людей дивиться реаліті-шоу? 6%! А 67% взагалі дивиться телевізор менше, ніж годину на день. Як гадаєте, чому?
 • Я кинула палити чотири роки тому і вже рік, як ми з чоловіком зовсім не вживаємо алкоголь. Окрім суттєвих змін з точки зору здоров’я ми відчули, наскільки збільшився наш сімейний бюджет. Не буду читати вам нотації щодо безглуздості поганих звичок, але пропоную знову порахувати витрати часу: навіть якщо ви викурюєте лише 10 цигарок на день, витрати на це заняття на тиждень складають майже 6 годин! Біля 2 тижнів на рік!
 • Незаплановані гості також часто стають причиною відволікання. Звичайно, мало хто зможе зачинити двері у друзів перед носом 🙂 Але поступово можна привчити близьких до того, щоб домовлятись про зустріч. Наприклад, словами: «Я дуже рада тебе бачити, але наступного разу давай домовимося заздалегідь, тому що в мене зараз дуже багато справ».
 • У розумних межах перфекціонізм навіть допомагає якісно виконати задачу. На жаль, частіше він заважає закінчити одну справу та перейти до іншої. Якщо у вас є така проблема, подумайте, чи насправді все, що менше за 100%, дорівнює нулю? Ви справді вважаєте, що хтось крім вас помітить у зв’язаному вами шарфі виворітну петлю замість лицьової?..
 • Невміння відмовляти відноситься до найбільш поширених хронофагів. Вміння сказати «ні» у відповідь на прохання дозволяє заощадити до 30% вашого особистого часу, який, як ви пам’ятаєте, потрібно берегти. Тому почніть з малого — навчіться відмовляти у дрібницях, наприклад, зайняти невеличкі гроші «до завтра». Найбільш м’який формат відмови виглядає так: «Мені дуже прикро (почуття), але в мене немає вільних грошей (причина відмови). Чому б тобі не спитати у … (варіант рішення)?». Такий алгоритм працює в усіх випадках. Головне — не виправдовуватись, а твердо дотримуватись свого рішення.

Отже, для того, щоб впевнено йти до своєї мрії, потрібно не лише поставити ціль та запланувати кроки по її досягненню, але й прикласти максимум зусиль для того, щоб не відволікатись на шляху до неї.

Сподіваюсь, що найближчим часом у вас з’явиться вдосталь вільного часу для того, щоб присвятити його своїм близьким, саморозвитку, улюбленому хобі або навчанню — тим речам, які зроблять вас набагато щасливішими.

Дбаємо разом!

Анна Скакун, бізнес-тренер лінії магазинів EVA,
психолог і просто щаслива мама.

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *