Навчаємо малюка їсти самостійно

Одним з важливих етапів дорослішання дитини є навчання їсти самостійно. Деякі малюки звертають увагу на ложечку вже у півроку, намагаються взяти її в ручки й використовувати за призначенням, але координація рухів ще не настільки розвинена, щоб їсти самостійно. Інші діти навіть у 1,5 роки не хочуть їсти самостійно, і матусі продовжують їх годувати з ложечки. Тож коли дитина починає їсти самостійно, як їй у цьому допомогти та як уникнути поширених помилок батьків? Докладно про це читайте у новій статті Клубу Щаслива мама!

Коли починати

Оптимальним періодом для початку знайомства з приборами є вік 9–10 місяців. У такому разі дитина до 1,5 роки вже вправно користуватиметься ними.

Просто спостерігайте за своєю дитиною і пересвідчитесь у тому, що вона готова до ложечки й чашки. Якщо малюк намагається перехопити ложку з ваших рук, виявляє бажання сам тримати чашечку, цікавиться їжею, значить можна пробувати їсти самостійно. Утім, кожна дитина розвивається індивідуально, так само як і кожна матуся по-своєму виховує. Найчастіше малеча починає більш-менш вправно користуватися столовими приборами у віці 1,5 років. Утім, дехто відмовляється від цього аж до 2 років, а деякі матусі кладуть до рук дитини ложечку вже після 6 місяців. Чим раніше ви почнете дозволяти малюкові самому їсти, тим раніше він почне тренувати свою координацію й освоїть цю навичку.

На що звернути увагу

Місце для годування

Як тільки дитина переходить від грудного вигодовування або суміші з пляшечки до дорослої їжі, батькам варто придбати спеціальний стільчик для годування зі столиком. За цим же стільчиком малюкові буде зручно їсти самостійно. Бажано, щоб стільниця мала бортики — так вірогідність розлітання їжі з тарілки по всій кухні буде меншою. Інший варіант — придбати для дитини спеціальний високий стільчик, сидячи на якому, вона зможе їсти за одним столом з дорослими й наслідувати їхній приклад.

Посуд

Малюк повинен мати власний посуд з пластику, бамбуку або інших некрихких матеріалів:

 1. зручну невелику чашечку: для першого часу зручна «непроливайка» з двома ручками;
 2. дві або три тарілки: для першого часу зручні на присосці та з дном під нахилом;
 3. ложечку зі зручною округлою ручкою;
 4. безпечну дитячу виделку з закругленими зубцями;
 5. нагрудник.

Зручно мити й користуватися нагрудниками з м’якого пластику чи силікону, що мають загнутий нижній край, в якому збирається все, що пішло повз рота.

Правила за столом

 • На власному прикладі навчайте малюка, як пити з чашки, правильно тримати прибори, витирати обличчя серветкою.
 • З самого початку заведіть звичку мити ручки перед кожним прийманням їжі.
 • Дотримуйтесь режиму харчування: їжте лише на кухні (не перед телевізором, не на горщику, не в ліжечку) приблизно в один і той самий час.
 • Привчайте дитину не відволікатися за столом: не гратися іграшками, не дивитися мультик тощо.
 • По можливості сідайте за стіл всією родиною, разом їжте й подавайте малюкові правильний приклад.
 • Коли дитина остаточно освоїть столові прибори, поступово навчайте її правил етикету за столом: не брати їжу з тарілок інших, витиратися серветкою коли вимажеться, не гратися з їжею.

Найпоширеніші помилки

Щоб полегшити процес опанування навички самостійної їжі, намагайтеся уникати помилок інших батьків.

 1. Якщо ви твердо вирішили навчити дитину їсти самостійно, не примушуйте її брати ложку тоді, коли вона їсти не хоче, погано почувається або просто не в настрої.
 2. А коли дитина вже навчиться їсти сама, не шукайте відмовок для того, щоб швиденько погодувати її. Поясніть іншим дорослим з оточення, що віднині малюк їсть самостійно.
 3. Не підганяйте дитину, не говоріть «жуй швидше» та інші фрази, щоб вона швидше закінчила.
 4. Не сваріть й не присоромлюйте дитину, якщо вона вимажеться або розкидає їжу. Це може відбити бажання продовжувати навчатися їсти самостійно.
 5. Не піддавайтеся на шантаж. Так, наприклад, малюк, що вже гарно вміє їсти сам, може сказати, що котлету він буде їсти сам, а суп — ні. Не годуйте з ложечки. Скоріш за все, дитина просто не хоче їсти, тому що не голодна.
 6. Не примушуйте доїдати все, що на тарілці. Дитина з’їсть стільки, скільки їй треба, і якщо вона більше не хоче, значить організм вже наситився.
 7. Правила однакові всюди і завжди. Не забороняйте дитині в гостях те, що можна вдома і намагайтеся дотримуватися однакового режиму харчування вдома та під час поїздок.

Ну, і звісно запасайтеся терпінням: на перших порах накладайте до тарілки малюка трохи більше їжі з урахуванням того, що частина її опиниться на столі, під столом, а можливо навіть на стінах і стелі. Будьте уважними та турботливими — і ваш малюк легко опанує необхідні навички.

Дбаємо разом!

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *