Як налагодити грудне вигодовування

Як налагодити грудне вигодовування

     Здається, що може бути простіше: матуся дає малюкові свої груди, і він їсть. Але і тут можуть виникнути певні проблеми. Для того щоб грудне вигодовування було успішним, перш за все, потрібно розуміти, як воно відбувається. Про це і поговоримо в нашій статті. Також торкнемося практичних порад для годуючих матусь.

     Грудне вигодовування — єдиний природний та найпростіший спосіб виростити здорового малюка.
    Матусине молочко — найкраще харчування для вашого немовляти з перших днів його життя. Склад молока у кожної матусі унікальний — ідеально збалансований для окремої дитини. До нього входять:
• збалансовані поживні речовини;
• антитіла, що захистять вашу дитину від хвороб та інфекцій;
• біологічно активні речовини та гормони, котрі регулюватимуть розвиток та гармонійне зростання дитини.
Під час годування дитини грудьми між нею і матусею виникає неймовірно сильний взаємозв’язок, котрий стане міцним фундаментом для здорової психіки малюка.

Правила успішного грудного вигодовування

Правило 1
Правильно прикладайте дитину до грудей: щоб вона захватувала не тільки сосок, але і більшу частину ареоли! Нижня губка малюка повинна бути трохи вивернута назовні.

     Грудне вигодовування має приносити матусі радість, а не дискомфорт. Сядьте або ляжте на бік та розслабтесь. Деякі жінки, котрим не далося налагодити грудне вигодовування, можуть вам говорити, що годувати грудьми боляче, незручно, що можуть з’являтися тріщини і т.д. Не приміряйте на себе негативний досвід інших. Якщо ви правильно прикладатимете малюка до грудей, жоден дискомфорт вас не турбуватиме! Навпаки, грудне вигодовування приноситиме вам тільки радість та щастя материнства!
   А якщо станеться так, що на грудях з’являться тріщинки (іноді таке буває при неправильному прикладанні), не терпіть біль, використовуйте спеціальні силіконові накладки під час годування доти, доки вони не загояться.
     Іноді трапляється і так, що дитина весь час ніби «губить» сосок, він вискакує у неї з рота, малюк нервується і починає нервово шукати ротиком груди. Можлива причина такої поведінки — плаский сосок. Для того, щоб він набув необхідної форми, спробуйте спочатку трохи погодувати дитину з накладкою, а потім без неї.

Правило 2
Для того щоб дитині вистачало молока, потрібно встановити регулярні прикладання

     В перші дні після пологів у матусі виробляється молозиво — надзвичайно поживне харчування для вашого малюка. Лише декілька міліграм молозива дитині вистачить на перші дні, доки у матусі прибуде молочко (на третій або на п’ятий день). Це означає, що догодовувати дитину штучними сумішами не потрібно! В молозиві міститься багато білка (саме тому воно таке поживне), а також вітамінів та захисних факторів (через це його ще називають «першою вакциною» для немовляти).
      Потім у мами виробляється перехідне молоко. Це перше ваше молочко, котре прибуває через декілька днів після пологів. Ви можете відчувати приливи, поколювання, груди можуть стати чутливими та твердими. Це тимчасово.
    Іноді відчуття дискомфорту можуть бути надто сильними — робіть масаж грудей. Самостійно це зробити дуже важко, попросіть партнера, маму, сестру або іншу людину, якій довіряєте. Масаж грудей можна робити з оливковим маслом (саме оливковим, тому що воно не поглинається шкірою). Виконувати масаж потрібно поступово, м’яко, щоб матуся відчувала якомога менше дискомфортних відчуттів. Поступово інтенсивність масажу наростає. Робіть стільки процедур, скільки буде потрібно, доки дискомфорт не пройде.
     Щоб швидше налагодити лактацію, якомога частіше прикладайте дитину до грудей (кожні дві години або частіше): смоктання активізує вироблення молока та відрегулює його кількість. Тобто чим більше дитина смоктатиме, тим скоріше ви налагодите грудне вигодовування.
        Ні в якому разі не ігноруйте нічні прикладання! За виділення молока відповідають гормони окситоцин та пролактин. Окситоцин також іноді називають «гормоном щастя». Він виробляється у матусі, коли вона доглядає малюка, спілкується з ним, бере на руки. Деякі жінки говорять, що в них виділяється молоко навіть коли вони просто дивляться на малюка або навіть думають про нього! Останні досліди вчених виявили, що синтез пролактину відбувається саме вночі. Отже від нічних прикладань залежатиме виділення молочка протягом усієї доби!
       Синтез гормонів лактації може бути порушено гормонами стресу. А отже, третє правило — уникайте стресових ситуацій та попросіть близьких, щоб вони підтримували вас.

Правило 4
Не зціджуйте усе молоко до останньої краплини
    Кількість молока у кожної жінки різна — вона прямо залежить від потреб малюка. Чим більше дитина їсть, тим більше у матусі виробляється молочка. Якщо відчуття переповненості не проходить після того, як малюк поїсть, зцідіть стільки, скільки вам необхідно для комфортного самопочуття. Трохи пізніше молока буде стільки, скільки треба, і необхідність у зціджуванні відпаде.
      Грудне молоко умовно поділяється на переднє і заднє. Переднє молочко більш рідке, водянисте, воно має сіруватий відтінок. До його складу входить багато води, білків і вуглеводів, але мало жирів. Заднє молоко більш густе і поживне, містить жири та ферменти. Його колір більш насичений молочний.
     Якщо ви будете щоразу зціджувати все до останньої краплини, дитина їстиме тільки переднє молоко, а заднього не отримуватиме. Але ж і переднє, і заднє молоко однаково необхідні для повноцінного харчування вашого малюка!
     З цієї ж причини бажано зробити так, щоб за один раз малюк їв одну грудь, наступного разу — другу. Так він отримуватиме переднє і заднє молоко в необхідній йому кількості.

Правило 5
Не давайте малюкові жодних замінників грудей — соски, пляшки тощо, недогодовуйте та не допоюйте його
    Протягом перших місяців свого життя малюк вчиться смоктати груди, тому якщо ви хочете налагодити грудне вигодовування, не можна йому давати жодних імітаторів молочної залози — пляшок, пустушок тощо.
   ВООЗ проводила досліди в найбільш спекотних країнах світу і зробила висновки про те, що в перші місяці життя матусине молочко покриває усі потреби малюка в їжі та питті. Це значить, що допоювати водою здорового малюка не потрібно. Обов’язково треба поїти малюка, якщо в нього підвищена температура тіла, діарея та/або блювота.

Ще декілька порад:

• годуйте малюка «за вимогою»;
• якомога частіше прикладайте малюка до грудей, особливо — в першу добу після приливу;
• кількість, частоту та тривалість годувань дитина регулює сама;
• не відривайте малюка від грудей, доки він не припинить смоктати;
• не ігноруйте нічні прикладання;
• не зціджуйтесь без медичних показань;
• мити груди до/після кожного годування не потрібно — приймайте звичайний гігієнічний душ один раз на добу;
• годуйте дитину так довго, як зможете, — мінімум до 1 року;
• закінчення годування грудьми має бути поступовим та фізіологічним як для мами, так і для малюка;
• форма та розмір грудей жодним чином не впливає на вашу здатність годувати, головне — це ваше бажання!

Як зрозуміти, що дитина наїдається

Якщо тест на мокрі пелюшки показав не менше 10 сечовипускань на добу, ви регулярно годуєте малюка вночі, він спокійний та добре прибавляє у вазі, це означає, що він цілком ситий.

Способи покращення лактації

• годування дитини виключно грудьми;
• правильні прикладання малюка до грудей;
• часті прикладання;
• нічні годування (після 3 години);
• легкий масаж грудей під теплим душем;
• постійний контакт з малюком;
• добрий настрій та якісний відпочинок матусі;
• правильний питний раціон — не менше 2,5 л рідини на добу, в т.ч. лактогонні чаї.

     Більшість проблем з грудним вигодовуванням виникає через порушення головних правил. Якщо у вас виникнуть будь-які проблеми, в жодному разі не відмовляйтеся від грудного вигодовування! Зверніться до лікаря в пологовому будинку, педіатра, консультанта з лактації, котрі допоможуть вам вирішити проблему.

     Пам’ятайте про те, що матусине молочко — найкраща і найкорисніша їжа для вашого малюка. Воно не може бути некорисним, і жодна дитяча суміш не замінить вашому малюкові грудного молока!

Годуйте грудьми із задоволенням і щодня даруйте малюкові найцінніше!
Дбаємо разом!

Кількість переглядів: 973
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар