Вакцинація дітей: за і проти

Вакцинація дітей: за і проти

     Вірусні захворювання, на жаль, супроводжують людство протягом всієї історії його існування. І починаючи з давніх часів лікарі шукали захист від епідемій. Засновником вакцинації вважається англійський лікар Едуард Дженнер, який запропонував таке лікування «чорної» (натуральної) віспи у 1796 році. Хоча сам термін «вакцинація» запропонував Луї Пастер — вже в 1880 році. Наука постійно розвивається, і на сьогоднішній день медицині відомо більше ста вакцин, що застосовуються проти близько сорока вірусів.
     Завдання вакцини — змусити організм виробляти антитіла, котрі пригнічують збудників конкретної хвороби.

Чому значна більшість щеплень робиться маленьким дітям?

     Імунітет новонароджених тільки починає складатися під впливом оточення, тому для гнучкої імунної системи дитини вакцина більш безпечна і ефективна. Ідеальною вакциною можна було б вважати препарат, який при разовому введенні давав би довічний імунітет до більшості хвороб і не мав би побічних ефектів. Але на жаль, такої вакцини поки не існує, а в ідея вакцинації, як за часів Едуарда Дженнера, має як прихильників, так і противників.

За і проти

     Те, що завдяки профілактичним щепленням, значно знизилася смертність і захворювання на коклюш, дифтерію, кір, поліомієліт, а віспа взагалі вважається переможеною — це факт. Але фактом є і те, що після щеплень можливі ускладнення або побічні реакції. Для того, щоб зважитися на вакцинацію (або відмовитися від неї) батьки повинні самі ретельно зважити всі «за» та «проти».
     Отже, на одній чаші терезів у нас можливість захворювання. Гепатит «В» — запалення печінки, передається через кров, досить сотої частки мілілітра. Його можна отримати не тільки під час виконання манікюру чи, скажімо, в тату-салоні, але і у стоматолога (незважаючи на стерилізацію інструментів), а також через переливання донорської крові.
     Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом. Вважається, що українська етнічна група має підвищену чутливість до туберкульозу. Поліомієліт і зараз поширений в азіатських країнах, можливе зараження через продукти. І досі на Землі кожну годину помирає від кору до 20 дітей! Перенесений паротит надалі загрожує безпліддям. Краснуха теж небезпечна в дорослому віці, особливо для вагітних.
     Інша чаша. Лікарі вважають за краще не розповідати про можливі побічні ефекти від вакцинацій. На жаль, передбачити ускладнення практично неможливо. Для зменшення шкоди організму дитина повинна бути абсолютно здорова під час щеплення, адже навіть ГРВІ має інкубаційний період до двох днів.

Як допомогти малюкові легше перенести вакцинацію?

     Перш за все, ви повинні довіряти своєму педіатру. Сьогодні якщо дільничний лікар не влаштовує вас, можна змінити лікаря, написавши заяву на ім’я завідуючого поліклінікою. Слідкуйте самі за графіком вакцинації, постарайтеся заздалегідь дізнатися, які вакцини застосовуються, більше взнати про можливі побічні ефекти, альтернативи.
       Спостерігайте за дитиною за два дні до чергового щеплення. Лікар не може знати, чи добре спала дитина, чи не зник у неї апетит, чи не вередувала вона вранці. Але мама-то знає! Обов'язково розповідайте про свої сумніви лікарю. Зменшіть навантаження на кишечник, зате давайте більше пиття. Слідкуйте за регулярністю дефекації малюка.
      Ідеально — не годувати малюка за годину до і годину після щеплення. За 3–4 дні до щеплення постарайтеся обмежити контакти малюка зі сторонніми, щоб уникнути можливості зараження. До речі, це не буде зайвим і після щеплення. Про всяк випадок приготуйте жарознижуюче.
       Крім того, ви маєте повне право вимагати, щоб вам показали супроводжуючі документи та термін придатності вакцини, а також самостійно перевірити температуру ампули.
     Якщо ж ви вирішили відмовитися від щеплень, уважно почитайте, чим загрожують ці захворювання, ще раз зважте «за» і «проти» та визначте, що для вас страшніше — сам вірус або наслідки щеплення. Прорахуйте ймовірність заразитися в ваших умовах. Не пошкодуйте свого часу, адже саме на вас лежить відповідальність за життя і здоров'я вашої дитини.

Будьте здоровими!

Кількість переглядів: 1394
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар