Теорія EQ: чотири кроки до розвитку емоційного інтелекту

Емоційний інтелект EQ – модне поняття сучасної психології, яке сьогодні стає все більш популярним. Цим словосполученням вчені називають здатність людини контролювати та розуміти емоції, не тільки свої, а й оточуючих. Вважається, що саме цей показник на сьогоднішній день є одним з найважливіших факторів успішності. Від чого залежить рівень EQ, та як розвити його в своїй дитині – читайте далі.

andre-hunter-168807-unsplash.jpg

IQ та EQ: що важливіше?

Тести на рівень IQ знайомі більшості з нас. Саме їх ми проходимо у навчальних закладах, а інколи і при прийомі на роботу. Він вказує на здатність людини використовувати ту чи іншу інформацію, логічно мислити та вирішувати нестандартні задачі, ось чому викладачі та роботодавці так полюбляють застосовувати його в своїй практиці. Втім, сьогодні такий підхід вже вважається застарілим, адже одних тільки вищевказаних навичок буде замало для успіху. Розуміння почуттів та емоцій, здатність ними керувати – ось справжнє мистецтво, що допомагає досягати неабияких висот як у житті, так і в кар’єрі.

love-3315770_1920.jpg

Виявляється, колись сам Чарльз Дарвін припускав, що саме емоційний інтелект є провідним моментом в процесі виживання людини. Ще з доісторичних часів, цей показник допомагав адаптуватись в суспільстві, уживатись із одноплемінниками та знаходити з ними спільну мову. І саме це стало основою для створення змішаної моделі емоційного інтелекту, автором якої став відомий науковий журналіст Даніель Гоулман. Його книжка «Емоціональний інтелект в бізнесі» придбала шалену популярність та розлетілась рекордними тиражами по всьому світу.

Д. Гоулман вважає, що емоційний інтелект має п’ять складових:

Самопізнання. Воно виражається у здатності розпізнавати свої емоції, визначати свої методи при прийнятті важливих рішень, цілі та життєві цінності, розуміти свої сильні та слабкі сторони.

Мотивація – здатність йти до своєї цілі задля її досягнення.

Саморегуляція – контроль над своїми почуттями, вміння визначати, що варто робити, а що ні.

Емпатія – можливість розуміти та приймати емоції інших, визначати їх важливість під час прийняття рішень. Сюди також можна віднести і вміння співчувати.

Соціальні навички – здатність маніпулювати оточуючими, будувати з ними стосунки, направляти їх на потрібні Вам шляхи.

girl-797837_1920.jpg

Ми згодні, далеко не кожна людина має такі навички, адже вони у деяких моментах є досить зухвалими та можливо егоїстичними. Втім, саме цими компонентами емоційного інтелекту володіють більшість відомих політиків, крупних бізнесменів, топ-менеджерів – люди, які змогли досягти чимало в своєму житті. Можливо, здатність мати ці складові EQ залежить від великої кількості факторів, наприклад, темпераменту чи знаку зодіаку. Тим не менш, ці елементи варто спробувати потренувати, їм можна і потрібно навчитись, аби отримати успіх у житті.

Чотири кроки до розвитку емоційного інтелекту

Бажання бачити своє чадо щасливим та вдалим є цілком природним для кожних батьків. І лише декілька нескладних кроків здатні допомогти розвити в дитині основні якості емоційного інтелекту.

1. Навчіть малюка розуміти та приймати свої емоції

Можливо Ви погодитесь з тим, що і багатьом дорослим варто повчитись цьому). Проте, в дитячому віці, отримати даний навик буде значно легше і простіше. Звісно, усі мами й тата бажають, аби їх дитя відчувало лише позитивні емоції та почуття. Втім, ми всі розуміємо, що гнів та негатив має також право на існування. Їх часом відчувають і дорослі і малі, та нажаль не всі розуміють, як правильно себе вести у таких ситуаціях. Основна задача батьків – розповісти дитині про те, що не всі його вчинки є правильними і він не має робити усе, що забажає. Наприклад, не можна розкидати речі, коли сильно злишся, не можна казати погані слова, проте відчувати гнів – це абсолютно нормально. Не пропускайте мимо дитячі емоції, які Вам не зрозумілі. Якщо таке трапилось, обов’язково про це поговоріть із малюком, та з’ясуйте, чому саме він вчинив так. Інколи, розмови мають величезну силу та здатні дати відповіді на більшість питань.

ben-white-124388-unsplash.jpg

2. Розвивайте в дитині емоційний інтелект при допомозі ігор

Спеціалісти вважають, що надзвичайно дієвим у цій справі є читання книжок вголос з виразом. Також, варто спробувати пограти у ляльковий або пальчиковий театр, де Ваша дитина буде відігравати головну роль. Можна намалювати для гри чоловічків з різним виразом обличчя, або створити окремі частини лиця (очі, рот, ніс, тощо), та запропонувати малюкові скласти ту чи іншу емоцію.

kids-2835430_1920.jpg

3. Використовуйте конфлікти, як метод знаходити правильне рішення проблеми

Навіть завзяті малюки-друзі час від часу сваряться. Не поділили іграшку, хтось на когось щось сказав. Без конфліктів в дитячому віці не можливо, тому батькам вкрай необхідно навчити малят вирішувати проблеми розмовами та мирним шляхом. Якщо діти побилися через якусь річ, запропонуйте їм гратись нею по черзі, або придумайте інший альтернативний варіант, в якому не буде криків і бійок.

4. Подавайте гарний приклад

Батьки для будь-якої дитини – це зразок поведінки та приклад для наслідування. Частіше за все, малята виростають копіями своїх мам і тат, і мова іде зовсім не про зовнішність. Якщо Ви бажаєте, аби Ваші дітки виросли чемними, розсудливими та справедливими, обов’язково поводьте себе відповідно. Рідше піднімайте голос в сім’ї, попереджайте про свої почуття та наміри, намагайтесь спокійно вирішувати усі родинні питання. І неодмінно демонструйте свої емоції: якщо Вам добре і Ви веселі – не приховуйте це.

people-2564803_1920.jpg

Отже, сьогодні ми говорили про одну з найважливіших частин виховання – емоційний розвиток. З його значимістю не можна сперечатись, і це підтверджують численні думки фахівців. Контроль емоцій – це саме те, чого так сильно не вистачає сучасному поколінню. Тому, розвивайте емоційний інтелект в своїй дитині на рівні інших життєво необхідних навичок, і тоді Ваше чадо обов’язково виросте успішною і щасливою людиною!

 

Кількість переглядів: 779
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар