Шкідливі звички у дітей: звідки беруться та як їх долати?

Коли дитина після гри акуратно складає свої іграшки, дорослих переповнює почуття гордості за своє чадо. Але якщо малюк лається або робить шкоду на знак протесту, ми обурюємося: «Оце хуліган! Де ти тільки нахапався таких слів чи поведінки?» Відразу розуміємо, що лихослів’я, розкидування речей, передражнювання тощо — погані звички, з якими треба боротися. Для того щоб розуміти, як викорінити погану звичку, треба розібратися, що стало передумовою її появлення.

Звичка — емоційний відгук на зовнішнє середовище. Вона представляє собою повторювану дію (певний ритуал), що допомагає дитині отримати реакцію: частіше —привернути увагу. Це дорослий усвідомлює, які дії можуть перерости з часом не на користь, а малюк, намагаючись подолати власні почуття, просто знаходить для себе алгоритм дій, що привертає увагу.

andre-guerra-676198-unsplash (1).jpg


Шкідливі звички можуть бути:

· підсумком наслідування (переважно діти копіюють поведінку дорослих, але можуть наслідувати героїв мультфільмів чи персонажів улюблених книг);

· результатом стресу (причина нестачі уваги та порозуміння з рідними або однолітками);

· наслідком проблем зі здоров’ям неврологічного характеру.

В цій статті ми поговоримо, як долати звички, що є результатом недостатньої уваги.


Ефективні методи боротьби зі шкідливими звичками у дитини

Запобігти розвиток шкідливих звичок значно легше, аніж викорінювати їх. Тому стосунки із дитиною мають бути сповнені довіри, поваги та любові. Намагайтеся якомога більше дарувати приємних вражень: плануйте вільний час, помічайте інтереси та організовуйте дозвілля так, щоб промотивувати на розвиток цих інтересів.

Малюкові треба дати те, що йому не вистачає. Делікатність, терпіння, увага — це той арсенал набоїв батьків, що хочуть побороти шкідливі звички з мінімальними негативними наслідками для дитячої психіки. Звичка може заміщувати банальні речі: дефіцит уваги з боку рідних, виплеск «поганої» енергії. Психіка дітей достатньо гнучка, тому знаходячи вірну стратегію поведінки, звичка поступово відходить на задній план.

austin-pacheco-640988-unsplash.jpg


7 прийомів для батьків

#1 Підвищена турбота та увага. Авторитаризм тут не допустимий, тому намагайтеся мінімально навантажувати, не карайте, не залякуйте. Навпаки, давайте максимум приємних вражень, забезпечуйте тактильний контакт (обійми, масаж перед засинанням, пестування), балуйте улюбленими смаколиками.

#2 Перегляд батьківських принципів. Подумайте: ви хочете виховати зручну чи щасливу дитину? Не піддавайтеся «стадним» міркуванням та не порівнюйте власного малюка з іншими: «у сусідки діти засинають самостійно, ось і мій поплаче та вгомониться», «нас теж залякували та ставили до кута — і нічого, виросли людьми».

#3 Ведіть боротьбу зі звичкою, а не з малюком. Пам’ятайте: погана поведінка — результат психологічного дискомфорту. Проаналізуйте поведінку, щоб зрозуміти, звідки «ростуть ноги» цієї звички. Завжди говоріть з дитиною про її почуття, цікавтеся, що її бентежить. Придумайте свій ритуал для душевних бесід: наприклад, під час купання чи перед сном. Проговорюйте наслідки шкідливих звичок.

#4 Позитивне підкріплення поведінки малюка (похвала) в ті моменти, коли він справляється з поганою поведінкою. Як зазначають психологи, візуалізація успіхів є кращим методом мотивації. Використовуйте листок або дощечку, де у разі успіху будете разом фіксувати ці моменти, закріплюючи наклейки або магніти. Нехай малеча відчуває, що ви пишаєтеся всіма перемогами!

ben-white-124388-unsplash.jpg

#5 Не нагадуйте без необхідності про саму погану звичку. Краще фіксуйте увагу на позитивних моментах. Якщо бачите, що ось-ось дитина почне відтворювати свою звичку, переключайте її увагу на щось інше.

#6 Підкріплення практичними рішеннями. Наприклад, якщо дитина каже погані слова, використовуйте кодове слово і коли їх накопичиться певна кількість, вводьте «штрафні санкції». Істерить без ігор на планшеті? — Ховайте його з полю зору або «віддайте в ремонт».

#7 Власна поведінка. Боротьба зі звичками буде марною, якщо ви самі знаходитесь під їх владою. Недоречно дорікати малюкові за лихослів’я або за безлад, якщо ви самі буваєте грубі чи розкидаєте речі. Батьки — це головний орієнтир, тому діти сприймають їх поведінку як безумовно правильну.

nathan-hanna-693530-unsplash.jpg

Табу в боротьбі з поганими звичками

Перша помилка, яку допускають батьки, є строга заборона на відтворення тієї чи іншої дії. Погрожуючи дитині, в її уяві ми зв’язуємо нав'язливу дію з болем (наприклад, ляпас за проступок, мащення пальців гірчицею тощо). Такий алгоритм дій приводить до більшої напруги, малюк замість того, щоб відкрити свої почуття, заганяє їх ще глибше. В результаті звичка може перерости в справжні комплекси. Як тільки ви розумієте, що дитина придбала погану звичку, згадуйте слова Карлсона: «Спокій, тільки спокій!» Маніпуляції і ультиматуми — це тупик. Зрозумійте: сила волі у дітей слабо розвинена, тому вони не можуть забезпечити чіткий контроль за своїми діями.

Тож бажаємо вам батьківської мудрості та терпіння в боротьбі з поганими звичками у дітей!

Кількість переглядів: 120
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар