Щедрий вечір, добрий вечір…

Щедрий вечір, добрий вечір…

Зимові заходи тривають, і наступний в нашому списку Старий Новий Рік – свято не настільки популярне, однак не менш чарівне та світле, аніж Різдво та Новий Рік. Це саме той празник, коли дівчата співають щедрівки, а хлопці засівають домівки на добро та щастя. А що ще цікавого у Старому Новому Році? Які існують традиції і чому його звуть «старим»? Сьогодні спробуємо дати відповіді на всі цікаві питання.

Старий Новий Рік – назва більш ніж дивна, тим не менш, дуже навіть логічна. Річ у тім, що згідно з юліанським календарем, цей день припадав якраз на 1 січня, що у свою чергу було датою вшанування пам’яті Василя Великого. Традиційно, Старий Новий Рік включає в себе ще одне свято – день Маланки, який сьогодні ми відмічаємо 13 січня,  перед днем Василя.

В Україні вечір напередодні Старого Нового Року звуть Щедрим вечором. Так само, як і на Різдво, господині накривають пишний стіл, очолювати який має солодка кутя. Різдвяний піст вже закінчився, а це означає, що у меню можуть бути присутніми поживні м’ясні та рибні страви: ковбаси, сало, пироги, млинці з начинкою, тощо. За святковим столом має зібратись уся родина, аби попросити один в одного пробачення та побажати щастя і здоров’я в наступаючому році.

posivalnyky1.jpg

Фото telegraf.com.ua

Традиції та звичаї

Серед багатьох обрядів Старого Нового Року, найбільш відомим та улюбленим є щедрування та водіння кози Маланки. Дівчата та хлопці збираються компанією, перевдягаються і ходять по хатах, вітаючи господарів піснями-щедрівками:

Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
- Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.

Згідно традиції, щедрують тільки дівчата, хлопчик же перевдягається у козу Маланку та супроводжує радісну команду щедрувальників. Такі веселощі тривають до пізньої ночі, а вже вранці, як зійде сонце, молоді чоловіки збираються і йдуть посівати. Наповнюючи свої рукавиці та рукава зерном, вони засівають спочатку у власній оселі, а далі ідуть вітати своїх хрещених батьків, родичів, друзів, сусідів. Розсипаючи зерна, молодики поздоровляють людей зі святом новорічними посівальними віршами:

Сію, сію, засіваю
З Новим Роком Вас вітаю!
Сію щедро із долоні,
По долівці по ослоні
Засіваю Вашу Xату
Будьте радісні й багаті!
Сію густо перехресно
На добробут людям чесним.
Промовляю з кожним кроком
З Новим Щастям, з Новим Роком!

Розмовляючи про традиції Старого Нового Року, неможливо не сказати про гадання. Молоді дівчата зазвичай роблять це саме у Щедрий вечір, намагаючись з’ясувати свою подальшу долю та вгадати майбутнього чоловіка. Збираючись спати, молодиці кладуть під подушку свій гребінець, примовляючи наступні слова: «Суджений мій, ряджений, розчеши мені волосся!». Вважається, що чоловіком дівчинки стане той хлопець, який насниться цієї ночі.

Dollarphotoclub_67454841.jpg

Що ж стосується чоловіків, то вони напередодні Старого Нового Року можуть спробувати попитати свого щастя та запропонувати своїй коханій руку і серце. Кажуть, що якщо дівчинка згодиться на шлюб саме у цей день, їх сімейне життя буде довгим, щедрим та багатим. І навіть ті хлопці, які раніше вже «отримували гарбуза», можуть знову спробувати зізнатись у своїх почуттях.

Як бачите, таке чудове свято, як Старий Новий Рік, є надзвичайно багатим на усілякі традиції та обряди. У деяких регіонах нашої країни є ще один звичай – спалювати «дідухів». Снопи соломи готують заздалегідь, а коли вже приходить свято Василя, їх запалюють та стрибають через багаття, аби очиститись від неприємностей, що накопичились за минулий рік.

А взагалі, Старий Новий Рік – це добрий, світлий празник, який дозволяє нам ще раз поринути у новорічну казку, остаточно привітати усіх рідних та близьких із зимовими святами та відчути їх магію і чарівність. Закінчуються свята, та життя триває, і якщо Ви добре відсвяткували усі події – Вам буде що згадувати увесь наступний рік. Бажаємо, аби цьогорічні зимові заходи принесли Вам лише радість, щастя та позитивний настрій!

Кількість переглядів: 237
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар