Розвиваємо емпатію у дітей дошкільного віку

Ігри-емпатії — дуже дієвий інструмент в вихованні дітей, оскільки допомагають не просто знімати напруження, а й вчать співчувати, «вдивлятися» в іншого. Вправи на розвиток емпатії направлені на виховання щирості, доброти, самосвідомості, взаєморозуміння та милосердя. 

Дитина, що навчилася розуміти оточуючих, легше пізнає свій внутрішній світ. Емпатія являє собою соціальну емоцію, розвинення якої допомагає:

долати певні бар’єри в спілкуванні;

глибше відчувати мотиви вчинків;

краще розуміти почуття інших людей;

щиро відгукуватися на почуття;

об’єднуватися заради спільних інтересів.

Зауважимо, що емпатії не притаманна критика. З розвитком емпатії приходить розуміння того, що можна і чого не можна говорити.

Ігри-емпатії для малят 3-5 років

У віці від 3 до 5 років для малюка стає важливим світ людей та відносин між ними. Влучно охарактеризувала цей період психолог Людмила Петрановська, зауваживши, що діти мов антени чуйно ловлять правила взаємодії, стан та реакції. Малюки в цьому віці добре знають, хто з ким дружить, хто кого полюбляє або між ким є напружені відносини. Розуміння стану інших людей не заважає малятам пам’ятати про власні бажання та потреби. Тому ігри-емпатії в цей період мають водночас сприяти пізнанню власного світу та переживань оточуючих людей. Допоможуть у цьому такі ігри.

«Вітаємося» Разом з малюком та іншими членами родини придумайте декілька способів вітань. Буде цікаво, якщо для кожного члена метод буде особливий. Наприклад, з матусею — носиками, з сестричкою або братиком — щічками, з татом — обіймами, з бабусею —пліч-о-пліч тощо.

youth-640094_1920 (1).jpg

«Хто покликав?» Для цієї гри треба декілька учасників (можна грати в родині або з іншими дітьми на майданчику). Дитина відходить в сторону, а інші учасники по черзі по одному або по двоє гукають її на ім'я. Малюк має вгадати, хто саме його гукав. Для ускладнення під час кликання можна змінювати голос.

«Представся за допомогою ляльки» Для цієї вправи знадобиться лялька (бажано у вигляді рукавички). Дитині пропонують за допомогою ляльки познайомити з власними інтересами. Ведучий та інші учасники можуть задавати питання та уточнювати деякі моменти. Наприклад: яка твоя улюблена тварина та чому? Чим полюбляєш снідати? В яку гру подобається грати?

Вправи для дітей віком 5-6 років

Після 5 років дитина наче бутон розквітає, поступово розкривається та починає цікавитися бажаннями інших людей. В цей час малюк відчуває необхідність піклування, він готовий «віддавати», тому зазвичай просить народити братика чи сестричку або подарувати тваринку. У віці 5-6 років дітлахи самостійно помічають потреби оточуючих, усвідомлюють їх та прагнуть дбати. Але можуть виникати деякі труднощі по причині невпевненості, тому наведені вправи стануть доречними для подолання психологічного дискомфорту.

Depositphotos_40406127_xl-2015.jpg

 «Чари» Розкажіть дитині, що вона володіє певними чарами. Наприклад, дотиком долоні може заспокоїти молодшого братика, посмішкою — відволікти від сумних думок, добрим словом — надихнути бабусю тощо.

Змоделюйте ситуації та попросить дитину розказати про свої вчинки, якщо:

· тато прийшов з роботи втомлений;

· плаче друг, який загубив улюблену іграшку;

· мама засмучена, бо дитина навмисно її образила;

· сусідський хлопчик сумує через те, що батько поїхав у відрядження і т.д.

 «Що він відчуває?» 

Запропонуйте дитині поділитися відчуттями та думками від імені:

· лева, який спочатку жив на волі, а тепер мешкає у зоопарку;

· карпа, коли він плавав у воді та коли попався на гачок;

· ялинки, яка росла у лісі та яку зрубали на свято;

· квітів, що росли в полі, а тепер стоять у вазі;

· мухи, яка потрапила в чашку з молоком.

johnny-mcclung-515502-unsplash (2).jpg

«Піраміда любові» Для гри потрібно щонайменше 5 учасників, які встають у коло. Ведучий каже: «Кожен з вас любить когось або щось…Я люблю…Поділіться з нами, кого полюбляєте…» Діти розказують про почуття.

«А зараз я пропоную побудувати піраміду любові за допомогою наших рук. Я називаю ім’я дорогої людини та ставлю руку, потім по черзі ви називаєте ім’я та кладете свою руку зверху». Малята зводять піраміду.

«Ви відчуваєте тепло рук? Чи приємно знати, що є підтримка? Подивіться, яка міцна та висока в нас вийшла споруда. А все тому, що ми поважаємо і нас шанують.»

Зрозумівши принцип складання вправ, ви і самі зможете придумувати їх, виходячи з інтересів та потреб власного малюка.

Кількість переглядів: 125
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар