Програма на успіх: методика розвитку дитини С. Френе

Сьогодні світ переживає справжній бум методик раннього розвитку: раніше ми вже писали про розвиток дитини за системою Монтессорі, інтенсивний розвиток дітей за методом Домана-Маніченко, методику Lego Education, а сьогодні пропонуємо поговорити про систему розвитку дитини Селестена Френе. У чому полягає цей метод та які його прийоми можуть стати в нагоді сучасним батькам та вихователям? Про це та інше — у новій статті Клубу Щаслива мама!

Загальна інформація про метод

Селестен Френе створив власну методику у віці 24 років і заснував свою школу для дітей. Тут не було механічних заучувань теоретичних матеріалів та суворої програми, але була своя типографія, де друкувалися твори учнів.

Depositphotos_3932667_xl-2015.jpg

Чільне місце в методиці С.Френе посідає досвід, який учень отримує в процесі навчання, вдома, у школі, під час спілкування. А головна теза звучить так: учитель має допомогти дитині розкрити власні здібності, а як особистість вона формує себе самостійно. У школі Френе не було оцінок, адже це не є об’єктивним відображенням досягнень, а підручники в початковій школі педагог вважав нав’язуванням дорослої думки. Тут діти самостійно обирають собі однокласників для навчання, самі планують свій час та вчаться правильно ним розпоряджатися. А єдиний метод контролю — звіт учня, на якому він говорить про те, чого навчився на досяг протягом певного часу. І це в 1920 році! Погодьтеся, що такі вміння й сьогодні є дуже актуальними.

У школі С.Френе учні навчаються самостійно, а якщо виникають труднощі, звертаються до педагога. На уроках багато наочності та експериментів. Якщо можна дивитися, як замерзає вода на вулиці, потрібно йти та дивитися, а вже потім читати підручник. Так діти отримують навички самостійного навчання та розуміють, що навчатися — це цікаво!

Постулати Селестена Френе про навчання дітей

С.Френе заснував кілька педагогічних видань, створив учительське об’єднання та до кінця життя очолював його. Сьогодні за його методикою працює багато шкіл по всьому світу, а деякі ідеї можете взяти на озброєння і ви.

Depositphotos_105041372_xl-2015.jpg

Враховуйте інтереси дитини

Якщо дитину зацікавила тема космосу, сплануйте для неї заняття про космос: разом зробіть макети планет та читайте, з чого вони складаються, дивіться освітнє кіно про космос, спостерігайте за зоряним небом, влаштуйте експеримент з Місяцем та наочно покажіть, чому ми в одні дні бачимо повний Місяць, а в інші взагалі не бачимо.

Влаштовуйте експерименти

В інтернеті можна знайти купу цікавих експериментів для дітей — і вирощування кристалів солі, і лавову лампу, і камеру обскура і багато чого цікавого. Знайдіть те, що буде цікаво вашій дитині, й разом влаштовуйте досліди.

Depositphotos_25144827_xl-2015.jpg

Створіть умови для вільного самовираження

Досвід С.Френе показав, що свобода самовираження — це запорука успішного навчання та гармонійної особистості. Тому він багато уваги приділяв творчості дітей: вони малювали, писали твори на вільну тему, знаходили практичне застосування новим знанням.

Виховуйте самостійність

У школі Френе вчитель складав індивідуальний план роботи на місяць, а далі діти самостійно планували свою діяльність, розподіляли власний час, а наприкінці місяця звітували про виконану роботу. Це допомагає дитині стати самостійною та організованою. Тож там, де це можливо, давайте своїй дитині можливість самій планувати свій час та організовувати діяльність.

Depositphotos_179865250_xl-2015.jpg

Розвивайте мислення

На уроках Френе учні не боялися помилитися, адже помилки педагог вважав одним з ключових шляхів до пізнання нового. Страх перед помилкою може відштовхнути дитину від навчання, адже не помиляється лише той, хто нічого не робить. С.Френе вважав, що помилок в навчанні не існує — є лише різні шляхи набуття досвіду.

Як бачите, погляди Селестена Френе багато в чому співзвучні з сучасними поглядами на реформування української системи освіти. Тож якщо вам цікаві педагогічні погляди цієї видатної особистості, більше про них ви можете взнати з таких його книг: «Педагогічні інваріанти», «Нова французька школа», «Формування особистості дитини та підлітка» та ін.

Кількість переглядів: 130
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар