Правильний розпорядок дня — запорука гармонійного розвитку

Правильний розпорядок дня — запорука гармонійного розвитку

Режим дня дуже важливий для психічного та фізичного здоров’я малюка. На перший погляд може здатися, що привчити дитину до розпорядку дня складно. Однак малюки набагато ближчі до природи, тому легше пристосовуються до певних ритмів. Загального чудо-правила для всіх не існує, але, якщо в родині існує свій режим, то малятко швидко підхопить цю хвилю. Тож розглянемо основні моменти, які слід враховувати, привчаючи дітей різного віку до розпорядку дня.

 

Дитина першого року життя

 За перший рік життя у малечі режим змінюється декілька разів. Ці зміни мають кількісний характер, тобто маніпуляції залишаються незмінними, а ось час, відведений на них, суттєво різниться. До таких обов’язкових заходів належать:

·         сон;

·         годування;

·         прогулянка;

·         ігри;

·         гігієнічні процедури.

300_300px_часы_зеленые.png

Здоровий сон. За нормами, які надають педіатри, дитина віком від 0 до 3 місяців має спати 18–20 годин; 3–6 місяців — 15–17 годин; 6–9 місяців — 15 годин; 9–12 місяців — 13 годин. Приблизно в півроку малюк спить два рази на день: дві години до обіду та дві години після нього. Після першого року життя зазвичай діти переходять на один денний сон, який триває приблизно 2–3 години.

Для того, щоб дитина міцно спала, кімната заздалегідь провітрюється. За час до сну треба уникати активних ігор, надавати перевагу спокійним пестушкам, колисковим та казочкам. Ввечері, перед нічним сном, уникайте галасливих гостей, телевізору, оскільки вони здатні розбурхувати психічний стан. Але і привчати дитину засинати в цілковитій тиші теж не треба, бо це може викликати тривожний сон, під час якого дитина буде лякатися звуків. Тут необхідно знайти свою «золоту середину».

За словами відомого доктора Євгена Комаровського, існує закон трьох «Н»: дитина тоді буде бачити кольорові сни, коли буде Нагуляна, Нагодована, Накупана. Тому наступним моментам треба приділяти прискіпливу увагу.

Прогулянки на свіжому повітрі. Ідеальними вважаються такі прогулянки протягом трьох годин за умови здорового стану дитини та хорошої погоди. Але якщо на вулиці тріскучий мороз, то морозити дитину та себе не слід. З дитиною до року можна виходити гуляти, якщо термометр не опускається нижче позначки –10 градусів. Беріть до уваги і такі чинники: вітер, дощ, сніг. Якщо за вікном вирує вітер, то можна дитину в колясці вивезти на балкон.

Годування. Новонароджених діточок треба годувати за потреби. Це корисно не тільки для малюка, а і для самої матусі, яка хоче зберегти налагоджене годування грудьми. Приблизно до трьох місяців малюки їдять 8 разів на добу. З 3 місяців до півроку годування стає шестиразовим. З шести місяців, коли настане час прикорму, дітки краще будуть їсти, якщо з ними буде компанія. Отож підлаштуйте свій або обід інших членів родини під дитячий. Ближче до року малюки їдять 5 разів на добу. Окрему увагу приділяйте збалансованому меню та гігієнічним процедурам. Миття рук, вдягання слинявчику, використання серветки під час їди — все це створює певний ритуал та сприяє формуванню корисних звичок.

Ігри. Коли дитинка нагодована, але спати ще не хоче, приділіть цей час іграм. Відкладіть домашні справи та перегляд телевізору — нехай ці хвилини дарують гарний настрій малюку і вам. В кожному віці мають бути свої забавинки. Супроводжуйте рухливі ігри пестушками та віршиками, змінюйте інтонацію, щоб утримувати дитячу увагу. Підберіть власну «картотеку» ігор: розвиваючих та фізичних.

Гігієнічні процедури. Ранкові вмивання, вечірні купання, гімнастика та масаж мають відбуватися теж за певним розкладом. Якщо ви будете виконувати ці маніпуляції в певний час, то біологічно дитина пристосується до розкладу. Пам’ятайте, що вода для купання має бути не вище 36–37 градусів.

Дітки віком від одного до трьох років

 Після року малятам потрібно вже менше часу на сон (приблизно 12 годин). Тому з’являється вільний час, який треба грамотно розподілити. Краще за все йти гуляти на свіже повітря. Такі прогулянки мають бути активними, бо малюк вже вміє ходити, досліджувати навколишній світ. Беріть з собою різноманітні іграшки: влітку відерця та совочки, машинки, взимку санки. Спонукайте до рухів — нехай малюк більше бігає, долає різні перешкоди. Після такого дозвілля міцний сон гарантовано! Або якщо на вулиці непогода (спека чи мороз), приділіть увагу творчим заняттям: ліпці з тіста, малюванню, збиранню пазлів чи конструктору, аплікації тощо.

Щодо годування, то дітки цього віку пристосовуються до раціону дорослих, тому кількість прийомів їжі залежатиме від сімейних традицій. Але якість меню ще суттєво різниться, не забувайте про це! Діток 1–3 років годують приблизно 4 рази на добу, враховуючи полуденок.

Дитину віком від одного року легше привчити до певних дій, наприклад, збирання іграшок до корзини. Нехай це буде обов’язковим правилом перед сном.

Ще один важливий момент: якщо малюк ходить до дитячого садочку, то, напевно, він пристосований до якогось розкладу. Тому вихідні дні не мають сильно різнитися від будніх, щоб не виводити з рівноваги вже закладені ритми.

І найголовніше: враховуйте індивідуальні особливості малюка, пам’ятайте про його комфорт та здоров’я, хваліть його за те, що він робить самостійно та вчасно. Це буде слугувати мотивацією та допоможе привчитися до розкладу.

Кількість переглядів: 2089
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар