Планування сімейного бюджету

Планування сімейного бюджету

     Чи знайома вам ситуація, коли до зарплати ще кілька днів, а грошей вже немає? Або коли ви дізналися про знижку на туфлі, які ви так хотіли, а придбати їх немає за що? Або коли вас несподівано запросили на день народження, а купувати подарунок ви не планували? Думаю, що кожен з нас стикався з подібними проблемами: хтось частіше — хтось рідше.
     Погодьтеся, що завжди мати гроші приємно. І навіть необхідно, адже від цього залежить не тільки наш комфорт, але і, що часто буває, емоційний стан. На жаль, не у всіх це виходить, причому здатність завжди мати гроші дуже часто не залежить від доходів. Я знаю людей, які, маючи невеликий прибуток, регулярно їздять відпочивати, купують якісні речі і при цьому чомусь не голодують :) Інші ж, навпаки, маючи пристойний дохід, не можуть звести кінці з кінцями, постійно потрапляючи в борги.
     Все дуже просто: ведення сімейного бюджету — це передусім планування. Той, хто вміє планувати свій бюджет, живе в достатку. На щастя, таке вміння — ще одна навичка, якої також можна набути. Звісно, якщо ви дійсно цього бажаєте.
     Я пропоную вам кілька способів планування бюджету, які я випробувала на собі і які кардинально змінили не тільки моє фінансове становище, а й ставлення до грошей в цілому. І перш ніж перейти до них, хочу поділитися з вами двома основними правилами поводження з грошима.

450_450_3.png

Перше правило: «Спочатку заплати собі»

     Це означає, що кожен раз, отримуючи дохід, незалежно від його джерела (дали зарплату, мама «підкинула», на день народження подарували тощо) відкладіть 10% від суми на створення свого капіталу. І тільки потім сміливо витрачайте решту суми.
      Чому це важливо? По-перше, нерозумно розраховувати на державу та її допомогу — важливо розуміти, на що ви будете жити, коли активна фаза вашого життя добіжить до кінця. По-друге, ви будете більш спокійні та впевнені в своєму майбутньому, а це вкрай важливо для емоційного стану. І по-третє, ви будете більш вільними у прийнятті важливих рішень: може статися так, що саме завтра вам трапиться можливість, про яку ви давно мріяли і яка потребує вкладень.
     Отже, почніть створювати свій капітал вже сьогодні — це основа будь-якого фінансового планування.

Друге правило: «Віддай борги»
     Звичайно, ідеальний варіант — не влазити в них. Але якщо вже так вийшло, запам'ятайте головне: сума витрат на кредити в місяць не повинна перевищувати 20% доходів. Розрахуйтесь з боргами і більше ніколи не беріть кредитів на товари: правильне фінансове планування допоможе вам робити покупки, використовуючи заощадження.
     Навіть якщо ви не почнете серйозно займатися своїм бюджетом, але будете виконувати ці прості правила, ваш фінансовий стан покращиться, адже у вас не тільки не буде боргів, а й з'являться накопичення. А далі... «гроші до грошей», як то кажуть. Але, звичайно, ідеальний варіант — все-таки рухатись далі та почати планувати сімейний бюджет.

450_450_2.png

Спосіб перший. Облік доходів і витрат
     Можливо, це не зовсім спосіб планування, але точно найефективніший метод почати займатися своїм бюджетом. Зводиться він до того, щоб протягом місяця вести записи усіх доходів і витрат. Що це дає?
• Розуміння, скільки насправді у вас доходів.
• Усвідомлення того, що багато покупок зроблено імпульсивно, а не за потребою.
• Висновки, які дозволять вам в наступному місяці підходити до витрат більш розумно.
• Фінансову дисциплінованість.
     Якщо ви будете вести записи протягом трьох місяців, ви побачите, що «втрачених» грошей, які пішли «крізь пальці», стане менше, а ось рівень усвідомлення того, що бюджетом потрібно займатися і що це нескладно, стане більше.
     Можна переходити до наступного способу.

Спосіб другий. Конверти

     Після того, як ви дізналися величину вашого щомісячного доходу і відклали 10%, можна починати планувати витрати. Згадайте про всі необхідні платежі та розкладіть гроші по конвертах відповідно до наступних статей.
1 конверт — обов'язкові платежі. Це оплата кредитів та комунальних послуг, платежі за дитячий садок, школу, мобільний зв'язок і т.д.
2 конверт — поточні витрати. Сюди відносяться продукти харчування, побутова хімія, транспорт і т.д.
3 конверт — розваги. Все, що стосується задоволення, — кіно, дні народження, ресторани, виставки і т.д.
4 конверт — краса. Цей конверт обов'язковий для будь-якої жінки :) Фарбування, стрижка волосся, манікюр, педикюр, крем, тонік, помада, масаж і т.д.
5 конверт — одяг і взуття. Тут важливо конкретизувати, інакше є ризик витратити на непотрібні речі. Наприклад, ви розумієте, що дитина виросла з зимових черевиків, і їх потрібно буде купити до наступного сезону. Або вам пора змінити літній гардероб. У цьому конверті, як і в наступних двох, гроші найчастіше не витрачаються щомісяця, а накопичуються до потрібної суми.
6 конверт — мета. Сюди відкладаються гроші на якісь великі фінансові цілі — покупка машини, початок бізнесу, поїздка на Мальдіви — кожному своє.
7 конверт — резервний фонд. Гроші на форс-мажор: поломка крану, ноутбуку, пральної машини, застуда, несподіваний прихід гостей і т.д. Ідеальний варіант, коли резервний фонд становить від 3 до 6 щомісячних доходів родини. Це надійний фінансовий тил сім'ї: в спокійний час він дає впевненість, а в кризові моменти вирішує проблеми. Цей конверт позбавить вас від необхідності «залазити в борги».
     Таким чином, в разі необхідності ви дістаєте гроші з відповідного конверту, не завдаючи шкоди іншим статтям витрат. Особисто мені подобається, коли конверти справжні, з відповідними написами — так я краще відчуваю, що у мене все під контролем :) Хоча можна використовувати й віртуальні конверти у вигляді пластикових карт. І, безумовно, великі суми з конвертів «Мета» і «Резервний фонд» бажано зберігати на депозитах. Тим більше, що це приносить додатковий дохід.
     Найголовніша умова для того, щоб ця система працювала: не можна брати гроші з іншого конверту! Невитрачені суми в кінці місяця можна використовувати на свій розсуд. Наприклад, додати в резервний фонд для його якнайшвидшого формування.

Спосіб третій. Таблиця бюджетування
     Цей спосіб об'єднує в собі два попередніх. Дуже зручний інструмент, що дозволяє планувати бюджет і вести облік витрат одночасно, використовуючи якісний ресурс. Зробіть таблицю за зразком і спробуйте.

Doc2.jpg

     Якщо така таблиця вам не підходить, подивіться в інтернеті інший інструмент, який буде для вас зрозумілішим і зручнішим. Сьогодні існує безліч програм, додатків та інших ресурсів для планування бюджету. Знайдіть свій, і ви побачите, як зміниться ваше життя!

450_450_1.png
     І пам'ятайте: все, що робите ви, передається вашим дітям. Уміння поводитися з грошима — одна з найважливіших навичок, необхідних у дорослому житті. Подбайте про майбутній фінансовий добробут ваших дітей вже зараз!

Дбаємо разом!

Анна Скакун, бізнес-тренер, психолог і просто щаслива мама.

Кількість переглядів: 2520

Биленко Антонина Сергеевна | 2016-06-08
Спасибо за статью! Очень актуальный материал!
EVA | Дбаємо разом!
Ирина | 2016-06-14
Отличная статья
Кривобок Анна Дмитривна | 2016-06-21
Спасибо. Принципе я так и делаю проблема в том что только на еду уходит 3000
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар