Не замість, а разом: як допомогти школяру з уроками

Багато хто з батьків проводять вечори з дитиною, разом виконуючи домашні завдання. Ми втомлені та маємо купу інших домашніх справ і тому часто замість того, щоб допомогти дитині зрозуміти щось з навчального матеріалу, просто вирішуємо завдання самі. Є й інший бік медалі — коли батьки принципово не допомагають дитині з домашніми завданнями. А правда, як завжди, десь посередині. Тож чи треба допомагати дитині з домашніми завданнями і як правильно це робити? Про це читайте в новій статті Клубу Щаслива мама!

Depositphotos_7934094_xl-2015.jpg

Коли дитина навчається лише з батьками

Дехто з турботливих батьків вважають за власний обов’язок контролювати виконання домашніх завдань та закріплювати вдома класний матеріал. Якщо при цьому ви повністю контролюєте процес, дитина, скоріш за все, навчатиметься краще за одноліток — це плюс. Які ще переваги такого підходу?

• У дитини завжди охайні зошити й гарна репутація в школі.

• Вдома панує мир і злагода, в щоденнику — лише гарні оцінки.

Недоліки:

• Школяр не відчуває своєї відповідальності та обов’язків і вважає, що навчання потрібно не йому, а батькам. Не слухав учителя на уроці — тато вдома все розкаже, не записав домашнє завдання — мама зателефонує вчителю й дізнається. В такій ситуації дитина не отримує корисного навантаження, адже вся відповідальність — на вас. В результаті вона може втратити мотивацію до навчання та навіть боятися виконувати домашні завдання без вас через страх помилитися.

• У середніх та старших класах об’єм навчальної інформації збільшується з кожним роком. У результаті ваші сімейні вечори можуть звестися лише до виконання домашніх завдань, адже на все інше просто бракуватиме часу.

Depositphotos_207716486_xl-2015.jpg

Коли дитина навчається лише сама

Інша позиція — коли батьки свідомо не займаються навчанням дитини, вважаючи, що школа — це її зона відповідальності. Дехто просто не має часу на вечірні заняття, інші ж хочуть таким чином навчити школяра самостійності. Та чи завжди такий підхід є корисним для самої дитини? Ось його переваги:

• Дитина навчається бути самостійною, має гарну самооцінку та самоорганізацію. Вона сама знає, коли та що їй краще робити, тобто навчається планувати свій час та розподіляти сили.

• Якщо у школяра все вдається, в сім’ї панує дружня атмосфера, де кожен має власний час та відповідальність, з’являється більше часу для спільного дозвілля.

Недолік один, але серйозний. Якщо у дитини не все добре виходить і при цьому вона не отримує жодної підтримки, вона може серйозно страждати через неуспіхи: з’являється тривожність, знижується самооцінка. У результаті школяр може звикнути до ролі невдахи й вона залишиться з ним надовго.

Depositphotos_8657492_xl-2015.jpg

А що в результаті

Зрозуміло, що в питанні самостійного виконання уроків потрібно, перш за все, зважати на індивідуальні особливості дитини та намагатися віднайти золоту середину. Одна дитина потребує допомоги й підтримки, інша ж — здатна все зробити сама. Хтось вчить уроки довго й прискіпливо, а хтось — швиденько на перерві чи одразу після школи. Можливо, ваша дитина легко справляється з вивченням історії, але їй складно даються математичні задачі? 

Допоможіть їй у цьому, але не беріть усю відповідальність на себе: будьте помічником, а не керуйте процесом. І навіть якщо дитина сама з усім добре справляється, тримайте руку на пульсі й не пускайте все на самотік: слідкуйте за оцінками й цікавтеся в учителя про успіхи.

Depositphotos_142951485_xl-2015.jpg

Як навчити дитину самостійно робити уроки?

• Не забудьте подбати про правильне робоче місце для школяра, навчіть його підтримувати порядок на столі та у шафках.

• Найкраще привчати до самостійності з початкової школи, хоча розпочинати ніколи не пізно. Допоможіть дитині зрозуміти свій обов’язок виконувати домашні завдання й правильно розподілити для цього час.

• Правильно обирайте час: одразу після школи дитина може бути втомлена, тож дайте їй час перепочити. Психологи радять планувати виконання домашнього завдання на 15:00–18:00.

• Розпочинайте з найпростіших завдань, а далі переходьте до складніших.

• Не сидіть над дитиною, доки вона навчається — просто будьте неподалік і попросіть покликати вас, якщо знадобиться допомога.

• Не підказуйте готові рішення — ставте уточнюючі питання, підкажіть, де можна знайти необхідну інформацію. А якщо дитина зовсім нічого не засвоїла на уроці, нехай звернеться з цим питанням до вчителя — він теж має бути в курсі, як діти зрозуміли тему.

• Не сваріть дитину за неуспіхи чи неохайне оформлення зошита, не примушуйте писати на чернетці, а потім начисто переписувати. Краще навчіть її охайно виправляти помилки.

• Хваліть дитину за гарно виконане завдання, прибраний стіл, вчасно складений портфель.

• Згодом свій контроль можна поступово ослабити й повністю передати дитині контроль над виконанням домашніх завдань. При цьому вона повинна знати, що може звернутися до вас, якщо щось буде незрозуміло.

 

І найголовніше — цінуйте любов, терпіння та повагу до дитини вище за уроки чи оцінки. Підтягнути знання вам допоможе вчитель або репетитор, а от зіпсовані відносини налагоджувати потім лише вам. 

Тож бажаємо відмінного навчання у задоволення!

Кількість переглядів: 295
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар