Навчаємо малюка їсти самостійно

Одним з важливих етапів дорослішання дитини є навчання їсти самостійно. Деякі малюки звертають увагу на ложечку вже у півроку, намагаються взяти її в ручки й використовувати за призначенням, але координація рухів ще не настільки розвинена, щоб їсти самостійно. Інші діти навіть у 1,5 роки не хочуть їсти самостійно, і матусі продовжують їх годувати з ложечки. Тож коли дитина починає їсти самостійно, як їй у цьому допомогти та як уникнути поширених помилок батьків? Докладно про це читайте у новій статті Клубу Щаслива мама!

Depositphotos_88352498_xl-2015.jpg


Коли починати

Оптимальним періодом для початку знайомства з приборами є вік 9–10 місяців. У такому разі дитина до 1,5 роки вже вправно користуватиметься ними.

Просто спостерігайте за своєю дитиною і пересвідчитесь у тому, що вона готова до ложечки й чашки. Якщо малюк намагається перехопити ложку з ваших рук, виявляє бажання сам тримати чашечку, цікавиться їжею, значить можна пробувати їсти самостійно. Утім, кожна дитина розвивається індивідуально, так само як і кожна матуся по-своєму виховує. Найчастіше малеча починає більш-менш вправно користуватися столовими приборами у віці 1,5 років. Утім, дехто відмовляється від цього аж до 2 років, а деякі матусі кладуть до рук дитини ложечку вже після 6 місяців. Чим раніше ви почнете дозволяти малюкові самому їсти, тим раніше він почне тренувати свою координацію й освоїть цю навичку.

Depositphotos_26232643_xl-2015.jpg


На що звернути увагу

• Місце для годування

Як тільки дитина переходить від грудного вигодовування або суміші з пляшечки до дорослої їжі, батькам варто придбати спеціальний стільчик для годування зі столиком. За цим же стільчиком малюкові буде зручно їсти самостійно. Бажано, щоб стільниця мала бортики — так вірогідність розлітання їжі з тарілки по всій кухні буде меншою. Інший варіант — придбати для дитини спеціальний високий стільчик, сидячи на якому, вона зможе їсти за одним столом з дорослими й наслідувати їхній приклад.

• Посуд

Малюк повинен мати власний посуд з пластику, бамбуку або інших некрихких матеріалів:

➀ зручну невелику чашечку: для першого часу зручна «непроливайка» з двома ручками;

➁ дві або три тарілки: для першого часу зручні на присосці та з дном під нахилом;

➂ ложечку зі зручною округлою ручкою;

➃ безпечну дитячу виделку з закругленими зубцями;

➄ нагрудник.

jordan-rowland-715098-unsplash (1).jpg

Зручно мити й користуватися нагрудниками з м’якого пластику чи силікону, що мають загнутий нижній край, в якому збирається все, що пішло повз рота.

• Правила за столом

✓ На власному прикладі навчайте малюка, як пити з чашки, правильно тримати прибори, витирати обличчя серветкою.

✓ З самого початку заведіть звичку мити ручки перед кожним прийманням їжі.

✓ Дотримуйтесь режиму харчування: їжте лише на кухні (не перед телевізором, не на горщику, не в ліжечку) приблизно в один і той самий час.

✓ Привчайте дитину не відволікатися за столом: не гратися іграшками, не дивитися мультик тощо.

✓ По можливості сідайте за стіл всією родиною, разом їжте й подавайте малюкові правильний приклад.

✓ Коли дитина остаточно освоїть столові прибори, поступово навчайте її правил етикету за столом: не брати їжу з тарілок інших, витиратися серветкою коли вимажеться, не гратися з їжею.

Depositphotos_2588136_xl-2015.jpg

Найпоширеніші помилки

Щоб полегшити процес опанування навички самостійної їжі, намагайтеся уникати помилок інших батьків.

➀ Якщо ви твердо вирішили навчити дитину їсти самостійно, не примушуйте її брати ложку тоді, коли вона їсти не хоче, погано почувається або просто не в настрої.

➁ А коли дитина вже навчиться їсти сама, не шукайте відмовок для того, щоб швиденько погодувати її. Поясніть іншим дорослим з оточення, що віднині малюк їсть самостійно.

➂ Не підганяйте дитину, не говоріть «жуй швидше» та інші фрази, щоб вона швидше закінчила.

➃ Не сваріть й не присоромлюйте дитину, якщо вона вимажеться або розкидає їжу. Це може відбити бажання продовжувати навчатися їсти самостійно.

➄ Не піддавайтеся на шантаж. Так, наприклад, малюк, що вже гарно вміє їсти сам, може сказати, що котлету він буде їсти сам, а суп — ні. Не годуйте з ложечки. Скоріш за все, дитина просто не хоче їсти, тому що не голодна.

➅ Не примушуйте доїдати все, що на тарілці. Дитина з’їсть стільки, скільки їй треба, і якщо вона більше не хоче, значить організм вже наситився.

➆ Правила однакові всюди і завжди. Не забороняйте дитині в гостях те, що можна вдома і намагайтеся дотримуватися однакового режиму харчування вдома та під час поїздок.

Ну, і звісно запасайтеся терпінням: на перших порах накладайте до тарілки малюка трохи більше їжі з урахуванням того, що частина її опиниться на столі, під столом, а можливо навіть на стінах і стелі. Будьте уважними та турботливими — і ваш малюк легко опанує необхідні навички.

Дбаємо разом!

Кількість переглядів: 88
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар