Хатні обов’язки підлітка

Хатні обов’язки підлітка

Чи потрібно змушувати підлітка допомагати у хатніх справах? Нажаль, не усі батьки вважають, що робити щось по дому входить до обов’язків їх дітей. Та й самі підлітки із радістю з цим погоджуються, адже у їх віці існує така величезна кількість інших, набагато цікавіших справ. Друзі, ігри, відносини, перше кохання – усі ми із усмішкою та ностальгією згадуємо той безтурботний та прекрасний час. То яка ж може іти мова про прибирання в домі?

Багато батьків, які змушують своїх дітей-підлітків допомагати по дому, роблять це з наступних причин:

·         Наслідують своїх батьків, які також наполягали на виконанні хатніх справ.

·         Вважають це методом виховання, показуючи свою владу над дитиною.

·         Намагаються підготувати нащадків до дорослого життя, навчити самостійності та відповідальності.

·         Створюють правила, щоб спростити свої обов’язки.

Цілком справедливим є твердження, що родина – то спільна справа, і хатні обов’язки в домі повинні бути теж спільними. Коли дитинка ще маленька, мова про допомогу дорослим може і не йти. Хоча, як це не дивно, малята більш схильні цікавитись тим, що роблять батьки і частіше намагаються запропонувати свою поміч, на відміну від підлітків.

Змусити тинейджера зробити щось у домі – завдання не з легких, адже вони знаходяться у процесі пошуку свого місця в цьому світі, а хатні роботи – це ж так нудно! Тим не менш, картина, коли мама бігає по дому із шваброю та пилосмоком в руках, а дитина у цей час просто лежить на дивані прилипнувши до екрану телевізора або смартфона, виглядає досить неприємно і навіть образливо. Багато батьків роблять винними у таких ситуаціях лише дітей, називають їх ледарями та сварять за неробство. І в цьому вони майже завжди виявляються неправі. Адже, це вони не розповіли вчасно про необхідність допомоги по дому, і це вони не бажали довіряти їм в дитинстві хатні справи, вважаючи, що маленька дитина зробить все неправильно і все-одно прийдеться переробляти. Тож, перше, що треба пам’ятати батькам, які бажають аби їх сини та доньки допомагали їм у майбутньому – ніколи не пригнічуйте у зростаючому поколінні бажання прийняти участь у хатніх справах. Навіть, якщо Ваше маля ще зовсім юне, довірте йому, наприклад, витирання порохів або підмітання, і це гарантовано дасть результати у майбутньому.

Обов’язки тинейджера по дому

У віці підлітка дитина вже є достатньо самостійною та відповідальною. Виходячи із цього, тинейджеру можна сміливо довіряти наступні справи:

·         миття посуду;

·         прибирання у ванній кімнаті;

·         допомогу на городі або в саду;

·         нарізання продуктів та допомогу у приготуванні їжі;

·         прання особових речей (шкарпеток, спідньої білизни);

·         похід у магазин;

·         прибирання у домі або у дворі, якщо Ви мешкаєте у приватному секторі.

Як бачите, усі ці діла є вже достатньо серйозними і майже нічим не відрізняються від обов’язків дорослого. Будь-який здоровий підліток в змозі впоратися із всіма цими задачами, головне –  розбудити бажання допомагати по дому батькам. Тож, завдання кожної турботливої матусі і кожного батька полягає у тому, аби знайти підхід до своєї дитини, щоб хатні обов’язки ніколи не ставали причиною сварки. Дамо Вам декілька порад, як це зробити:

·         Не говоріть із підлітком наказним тоном. Краще лагідно поясніть, чому Ви хочете від нього допомоги, та обов’язково подякуйте по закінченню роботи.

·         Складіть розклад хатніх справ, щоб прибирання робилось регулярно та у кожного були свої власні обов’язки.

·         Не намагайтесь підкупити дитину та не обіцяйте їй гроші абощо за допомогу. Психологи вважають, що фінансова винагорода негативно впливає на мотивацію.

·         Ставте тинейджеру лише такі задачі, з якими він в змозі впоратися.

·         Не використовуйте хатні діла у якості покарання та не розказуйте, як Вам тяжко робити ту чи іншу справу і яка погана Ваша дитина, що не допомагає по дому.

Що ж, в теорії це дуже легко – попросити, лагідно поговорити, і домовитись. Насправді ж, підлітковий вік є надзвичайно складним періодом не тільки для мам і тат, а й для самої дитини. Тож, тільки Ви, любі батьки, як ніхто інший знаєте своє чадо з усіх сторін, і тільки Ви зможете знайти потрібні слова. 

Бажаємо Вам згоди та взаєморозуміння у відносинах із власними дітками, і нехай звичайний побут ніколи не стає між Вами!

Кількість переглядів: 659
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар