Читання на ніч: великий потенціал маленьких ритуалів

Читання на ніч: великий потенціал маленьких ритуалів

Читання на ніч — це не стільки спосіб передачі певних знань, скільки ритуал, здатний вселити безпеку. Погодьтеся, що певні ритуали нашого життя спрямовані на те, щоб дарувати комфорт. У кожного свої потреби, але повторюваність окремих дій здатна збудувати «захисну стіну». Так само складаються справи і з читанням. Якщо мама буде кожного дня ввечері читати дитині казки, то згодом це стане ритуалом, який забезпечить психологічний комфорт.
Як зазначають психологи, базова довіра до світу будується за рахунок контакту з матір’ю. Інтонація, ритм, голос, тепло матусі налаштовують малюка на спокій та дарують впевненість у тому, що він потрібний. Спілкування означає значущість. Саме це породжує довіру до навколишнього середовища. Тобто читання перед сном — важливий психологічний момент. Людина, у якої сформоване базове відчуття довіри, легше переносить стресові ситуації. Вона також переживає, але не руйнується під гнітом обставин, не кидається в усі тяжкі.
Замінюючи читання на мультфільми, матуся позбавляє дитину такого значущого для неї спілкування. Якщо ж мама протягом дня в достатній мірі «насичує» контактом, то перед сном малюк може самостійно погратися. Важлива умова: мама має повністю себе присвятити малюкові під час гри або занять, а не поєднувати це з хатніми справами чи переглядом улюбленої телепередачі.

Аргументи на користь читання

По-перше, казка на ніч демонструє вашу любов до дитини. Ми всі живемо емоціями. Що вже й казати про дітей! Здається, ну що можуть дати 20 хвилин читання? Але за цей проміжок часу малюк відчує вашу турботу.
По-друге, під час гармонійного спілкування за книгою дитина зможе задати хвилюючі питання, порадитися з приводу проблеми. Тому під час читання буває, що дитина питає щось не по сюжету. Часто батьки дратуються з цього приводу, а даремно. Можливо, раніше малюк не мав згоди поділитися з вами своїми думками або його щось налякало. Не намагайтеся сконцентруватися лише на книзі, будьте чуйними по відношенню до малечі.
По-третє, читання розвиває уяву. Екранізовані казки — це плід чужої фантазії. А книга дає змогу пофантазувати. І правильний розумовий розвиток дитини починається, в першу чергу, з уяви.
Четвертий аргумент на користь читання полягає в розвитку мислення та збагаченні словникового запасу. У трирічному віці (за умови що з дитиною займалися) словник має нараховувати не менше тисячі слів.
По-п’яте, казки спрямовані на усвідомлення дитиною свого життєвого досвіду. Казка допомагає аналізувати, приміряти на себе ту чи іншу модель поведінки, робити висновки. З такими знаннями знайти своє місце в реальній дійсності стає легше. З цього приводу краще обирати твори, перевірені часом. Найкращий вибір — народні казки, бо вони відповідають ментальності дитини.
По-шосте, прочитаний заколисуючим тихим голосом віршик здатен налаштувати дитину на міцний сон та спокійний відпочинок.

Золота середина

Багато матусь, що достатньо часу присвятили читанню з дитиною, жаліються на відсутність у малюка інтересу до книг. Причин тому може бути декілька.
1. Інтелектуальний розвиток понад усе. В такому випадку література добирається з урахуванням вікових потреб, щоб максимально розвивати логіку. При цьому інтереси дитини не враховуються, з її вподобаннями не рахуються. Читання переростає в нудну справу, тому ні психологічного комфорту, ні користі не дає.
2. Компенсація недоотриманого у власному дитинстві. За такої умови теж потреби дитини відходять на другий план.
3. Функціональна налаштованість. На меті — прочитати главу, тому мама механічно це виконує.

Поради від Клубу Щаслива мама

Для того щоб читання приносило користь малюкові, треба правильно підійти до організації процесу. Перш за все, необхідно дати можливість дитині самостійно обрати книгу. Запропонуйте декілька варіантів. Малюк, котрий ще не вміє читати, обере за картинкою чи кольором. Вибір завжди буде на користь того, що зараз хвилює дитину. Навіть якщо ваше чадо просить в четвертий раз прочитати йому ту саму книжку, значить, вона щоразу відкриває йому щось важливе та нове.
Не нав’язуйте книгу, якщо малюк не налаштований на неї. Поспілкуйтеся, обміняйтеся теплими словами або переживаннями. Це неабияк посилює зв'язок між вами.
Читання тоді буде приносити користь, коли буде з радістю. Залиште свої думки, пориньте разом з малечею у дивовижний світ пригод чи чарівництва. Для нас, дорослих, це також свого роду терапія.
Дозволяйте дитині ставити питання, навіть якщо вони не стосуються сюжету казки.
Живий контакт з найріднішою людиною у світі — матусею — не має аналогів серед механічних речей (іграшок, гаджетів). Тож заведіть добру звичку — читати на ніч! Цей ритуал допоможе виховувати всебічно розвинену дитину, яка у майбутньому стане повноцінною особистістю.

Кількість переглядів: 834

Биленко Антонина | 2016-04-13
Большое спасибо за ваши статьи!Очень познавательно.
EVA | tewst
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар