Казкотерапія для дітей

Виявляється, впливати на поведінку дитини можна не лише заборонами, заохоченнями, покараннями чи підкупом, але й за допомогою правильних казок. Тож що таке казкотерапія та як цей метод виховання можуть використовувати батьки? Про це читайте в нашій новій статті!

Що таке казкотерапія

Читаючи дитині на ніч казку, ми не лише допомагаємо їй налаштуватися на сон. Історії про улюблених героїв навчають дітей жити в соціумі, знайомлять з загальноприйнятими правилами поведінки, сприяють розвитку аналітичних здібностей малюка, розвивають фантазію та уяву. За допомогою казок ви можете пояснити дитині такі складні речі, як поняття добра та зла, а також навчити приймати власні рішення в різних обставинах.

Чому можуть навчити казки

  • Як влаштовано довколишній світ.
  • Якими цінностями керуватися в житті.
  • Які складнощі можуть трапитися та як з них вийти.
  • Що таке любов, дружба, як їх знайти та цінувати.
  • Як побудувати відносини з батьками, вчителями, однолітками.

Казки дають дитині розуміння причин та наслідків своїх вчинків, допомагають створити свою стратегію поведінки. Наприклад, щоб привчити малюка чистити зуби, можна прочитати йому казку про дівчинку, яка не любила чистити зуби й через це їй довелося їх лікувати.

Як правильно читати казки малюкам

Мало просто прочитати малюкові казку й сподіватися на те, що він сам усе зрозуміє. Обов’язково потрібно ставити питання й обговорювати прочитане. Це мають бути питання не лише стосовно сюжету, але й, наприклад, такі.

  • Про що ця історія?
  • Чому вона навчила тебе?
  • У якій життєвій ситуації тобі може знадобитися це знання?
  • Чому герой вчинив таким чином? Яким був результат?
  • Як герої вирішують проблеми? Хто робить це сам, а хто перекладає відповідальність на інших? і т.д.?

Таке обговорення допоможе вам зрозуміти, що дитина правильно зрозуміла мораль казки й вона дійсно чогось навчилася. Не чекайте на те, що ваш малюк одразу ж дасть повні й розгорнуті відповіді на всі питання — умінню мислити аналітично теж потрібно вчитися. Спочатку допоможіть йому у відповідях, дайте час сприйняти нову інформацію та подумати. Наприклад, малюкам до 4 років краще послухати, як ви розбиратимете казку, а от дітям більш старшого віку вже під силу самим знайти відповіді на такі питання. Також зверніть увагу на те, які казки найбільше подобаються вашій дитині й спробуйте розібратися, чому саме вони.

Якщо ваш малюк вередує, не хоче їсти овочі або мити волосся, ви можете самі придумати для нього казку з головним героєм, віддалено схожим на вашу дитину. У такій казці повинні бути зав’язка, розвиток подій, кульмінація і розв’язка, іншими словами, вона повинна мати опис проблеми, її причину, вирішення, мораль. Такі казки даватимуть вашій дитині правильну систему координат та вірні рішення для різних ситуацій.

Як розбирати казки з дитиною: приклад «Ріпки»

Щоб вам було легше розібратися з тим, як можна виховувати малюка за допомогою казок, пропонуємо розібрати народну казку «Ріпка».

Про що ця казка?

Вона про взаємодопомогу та про те, що будь-яку роботу, яку неможливо зробити одній людині, можна зробити разом з іншими.

Чому навчила тебе ця історія?

Для того, щоб отримати допомогу, про неї треба попросити. І в складній ситуації навіть маленька Мишка зможе принести велику користь.

В якій життєвій ситуації тобі може знадобитися це знання?

Якщо в мене виникне складна ситуація, я зможу попросити про допомогу рідних та друзів. А вони — мене і т.д.

Звісно, метод казкотерапії далеко не новий — ще з давніх часів народ придумував казки й батьки розповідали їх дітям, щоб навчити правильної поведінки. Та все ж сподіваємось, що наша стаття виявилася корисною для вас і ви отримали нові знання про такий простий і дієвий спосіб виховання та спілкування з дітьми.

Тож бажаємо приємного читання та плідного обговорення!

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *