Дитина і гаджети: Дозвілля з користю

За статистикою понад 6 годин щодня підлітки проводять з гаджетами. Щороку ця цифра неухильно зростає, а турботливі батьки хвилюються за здоров’я своїх дітей. У новій статті пропонуємо кілька корисних порад про те, як навчити дітей використовувати час, проведений за комп’ютером, смартфоном чи планшетом з максимальною користю та мінімізувати шкідливий вплив електронних пристроїв на здоров’я.

Необхідність або примха

Так, статистика наводить сумні дані, але ж у нашу інформаційну епоху це зовсім не дивно, зважаючи на те, скільки часу проводять дорослі в компанії гаджетів. Тож повністю забороняти дитині користуватись комп’ютером чи планшетом — значить заборонити їй розвиватись в ногу з часом. Тому найкращий вихід — навчити дитину проводити цей час із користю.

Гаджети та діти: коли та як довго

Західні лікарі дають наступні поради:

 • дітям до 2 років взагалі не користуватись електронними пристроями (телевізор, комп’ютер, планшет, смартфон тощо);
 • від 3 до 5 років — обмежити час з електронними пристроями до 1 години на день;
 • від 6 до 16 років — до 2 годин.

Культура користування гаджетами

Відомо, що найкращий спосіб привити дитині корисні звички — подавати власний приклад.

 • Не гортайте стрічку новин під час їжі або розмови з дитиною — і вона намагатиметься робити так само. Адже неможливо запевнити дитину в тому, що проводити вечори перед телевізором нездорово, якщо вона бачить, як це робите ви.
 • Телефон підлітка — його особиста річ: не передивляйтесь його без дозволу дитини.
 • Якщо вам приходиться працювати вдома за комп’ютером, робіть це в окремій кімнаті. Також намагайтеся пояснити малечі, що зараз вам потрібно трохи попрацювати, наприклад, біля 2 годин.
 • Не позбавляйте підлітка телефону замість покарання, адже це один зі способів його комунікації з однолітками. А ще в такому разі дитина не сприйматиме гаджети як заборонений плід — нехай це буде просто ще одна її річ, так само, як одяг чи книга.

Встановіть чіткі правила

З дітьми старшого віку можна, наприклад, укласти договір, де чітко будуть прописані наступні правила користування гаджетами.

 1. Час користування на день — 2 години.
 2. Починаючи та закінчуючи користуватись пристроєм, дитина або батьки записують час початку та закінчення.
 3. Якщо гаджети використовуються з метою навчання, наприклад, старшокласник підбирає матеріал для доповіді на уроці, він може отримати додаткові хвилини за узгодженням з батьками.
 4. При невиконанні правил дитина може бути позбавлена користування гаджетами на кілька днів.

Заохочуйте користуватися гаджетами з користю

Звісно, існує велика різниця між тим, щоб гратися в ігри або дивитися освітні відеоматеріали! Сьогодні в інтернеті існує безліч сайтів з ігровими навчальними завданнями, тож заохочуйте малечу користуватися ними замість безглуздих ігор в стрілялки.

Навчіть підлітка правил безпеки в інтернеті

А якщо ви самі про них не знаєте, знайдіть на платформі Prometheus безкоштовний курс з основ інформаційної безпеки — він буде корисним не лише дитині, але і вам.

Слідкуйте за контентом

На жаль, в інтернеті немає цензури, а багато батьків навіть не підозрюють про те, який контент передивляються їхні діти. Виділіть трохи свого часу і встановіть на електронні пристрої заборону на деякі ресурси та пошукові запити. Зробити це просто за допомогою спеціальних програм. Також цікавтеся тим, якими соціальними мережами користується підліток та які сторінки відвідує. Зовсім не потрібно для цього влаштовувати допит — достатньо просто поговорити з дитиною або додати її в друзі в тих самих соцмережах.

Правильно розподіляйте час

Чим менше у дитини буде вільного часу, котрий нема чому присвятити, тим менше вона проводитиме часу з електронікою. Тож намагайтеся створити малечі саме такі умови: запишіть її на плавання, танці, спорт або інші активні заняття — виходячи з інтересів дитини. До речі, однією з таких секцій можуть стати й комп’ютерні курси — звісно, якщо у дитини є до цього хист. Уже в середньому чи старшому шкільному віці ваша дитина може почати опановувати роботу з Photoshop, наприклад, щоб обробляти знімки, зроблені під час прогулянки на природі, або програмування чи дизайн. І тоді дитина сприйматиме комп’ютер не як розвагу, а як робочий інструмент.

Спілкування — перш за все

Коли в гості приходять друзі, комп’ютер вимикається однозначно, і вже через 15 хв. діти обов’язково знайдуть, чим себе зайняти. Привчайте дитину до того, що з друзями треба спілкуватися, а не проводити час біля монітора. А якщо діти не знаходять іншого приводу спілкуватися, окрім спільного сидіння за комп’ютером, поведіть їх у боулінг чи на каток.

Влаштовуйте сімейне дозвілля

Не хочеться повторювати прописні істини, але для того щоб навчити дитину отримувати насолоду від життя поза гаджетами, потрібно проводити час разом. Замість перегляду телепередач разом з дитиною приготуйте смачну вечерю, грайте в настільні ігри, гуляйте на свіжому повітрі й робіть цікаві фотографії, а на свята й вихідні виїжджайте на природу, в парк — словом, проводьте якомога більше часу разом.

Сучасний світ неможливий без гаджетів, і головне завдання батьків — навчити дітей правильно ними користуватися. Бажаємо вам успіхів!

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *