7 ігор для розвитку малюків від 6 місяців до року

З перших днів життя дитина пізнає навколишній світ через гру. Іноді навіть важко визначити, коли вона грається, а коли навчається, бо ці процеси нерозривно пов’язані. Вгадайте, наприклад, що робить малюк, кидаючи улюблену іграшку з висоти: забавляється, вивчає силу тяжіння чи випробовує матусині нерви на міцність? Отож-бо!

Починати гратися з дитиною можна з раннього віку. Хоч малюки ще не ходять і не розмовляють, але вже багато розуміють. Тож ігри мають розвивати зір, слух, дрібну моторику, допомагати робити перші усвідомлені дії.

На що звернути увагу в розвитку дитини до року

Фахівці рекомендують дотримуватися стратегії всебічного, але поступового розвитку. Варто приділяти увагу:

  • Сенсорним відчуттям (дотику).
  • Моториці (роботі з дрібними предметами).
  • Аналізу та опису людей, тварин, знайомих предметів.
  • Логіці (сортуванню, пошуку).
  • Руху.

Не вимагайте від дитини того, на що вона не здатна у своєму віці. Навчайте граючись, але якщо малюк не налаштований на гру, відкладіть заняття на потім.

Не обов’язково купувати спеціальні іграшки, у пригоді стануть побутові предмети, кухонне приладдя, пластикові стаканчики, крупи тощо. Головне, аби усе це було безпечне для маленьких дослідників, а гра відбувалася під пильним наглядом дорослих.

Зважайте й на те, що малюки дуже рухливі, проте швидко втомлюються. Тому не перевантажуйте щоденний розклад іграми, якими б веселими або простими вони не здавалися.

7 ігор для всебічного розвитку малюка

Ці активності будуть цікаві та зрозумілі дітям, яким вже виповнилося 6 місяців. Хороші вони тим, що їх можна коригувати, змінювати, підлаштовувати під малюка. Наприклад, якщо дитина любить повзати, пропонуйте більше рухливих ігор; якщо довго розглядає різні предмети, вчіть аналізувати їх. Проте не обмежуйтеся лише одним аспектом, розвиток має бути всебічним.

Подарунок

Як грати: загорніть невелику іграшку в декілька шарів паперу. Запропонуйте малюку розгорнути пакунок і знайти схований подарунок. Можна замінити папір на різні за розміром коробки: покладіть іграшку в найменшу коробку, її в більшу і так далі. Покажіть дитині, як саме шукати.

Що розвиваємо: дрібну моторику, логічне мислення, увагу, сенсорні відчуття. Дитина вчиться розрізняти на дотик різні текстури (папір, картон), звертає увагу на колір, візерунок, тренує слух.

Тунель

Як грати: розставте стільці в ряд, накрийте тканиною, щоб утворився тунель, в якому малюк зможе проповзти або сісти. Покажіть, де вхід, а на протилежному боці сядьте самі та кличте дитину чи поставте цікаву іграшку. Стимулюйте малюка повзати туди-сюди крізь тунель.

Взагалі, діти до року, наче коти, люблять залазити до картонних коробок, під диван або стіл. Хай розважаються, але ваша задача — потурбуватися про безпеку таких ігор.

Що розвиваємо: рухову активність, вміння повзати, бути сміливим і не боятися замкнутого простору.

Шукаємо м’ячик

Як грати: під непрозорий пластиковий стаканчик покладіть маленький м’яч або дрібну іграшку. Повільно міняйте їх місцями й просіть дитину знайти, де ж заховався предмет. Починайте з двох стаканчиків, згодом додайте ще один, можете збільшити до 4. Не поспішайте, рухайтесь повільно, щоб малюк встигав стежити за вашими маніпуляціями.

Підказка! Щоб дитина зрозуміла завдання, почніть із прозорих стаканчиків.

Що розвиваємо: логіку, спостережливість, кмітливість, увагу, пам’ять.

Сортування

Як грати: запропонуйте дитині розкласти іграшки за розміром, кольором, текстурою. Ці критерії мають бути знайомі й продемонстровані малюку завчасно. Наприклад, в одну коробку чи будь-яку іншу ємність кладемо жовті іграшки, до іншої — червоні (або великі й маленькі, тверді та м’які). Не варто робити більш ніж три «сортувальні» коробки, для малюка до року це забагато.

Існують інші варіанти гри: можна розкладати геометричні фігури у відповідні отвори (так звані сортери) або ж складати конструктори з фетру на наліпках.

Що розвиваємо: сенсорні відчуття, навчаємо розрізняти розмір, колір, текстуру, тренуємо навички хвату та логічне мислення.

Вгадай звук

Як грати: продемонструйте малюку звучання дитячих музичних інструментів, або кидайте різні іграшки у металевий таз чи шухляду. Проговорюйте, що відбувається: лунає гучна музика, іграшка падає тихо, голосно, зовсім без звуку. Далі запропонуйте дитині самій вибирати, що кинути в ємність.

Що розвиваємо: слухове сприйняття, кмітливість, координацію.

Мішечок зі скарбами

Як грати: покладіть у мішечок різні предмети: квасолю, камінці, ґудзики, застібки, іграшки тощо. Запропонуйте дитині діставати ці предмети, торкатися їх, кидати або сортувати за різними параметрами. Описуйте в деталях, що саме дістав малюк: «Це ґудзик, він великий, зелений, круглий».

Також малеча до року полюбляє гратися різним мотлохом (на думку дорослих): шнурками, пакувальним папером, паличками. Не забороняйте дитині забавлятися усім цим скарбом, хай задовольнить цікавість. Але не залишайте її без нагляду під час гри!

Що розвиваємо: дрібну моторику, маніпулювання предметами, логіку, кмітливість.

Покажи, де

Як грати: візьміть ляльку чи м’яку іграшку, голосно промовляючи, покажіть дитині, де очі, ніс, рот, вуха, лапки. Потім візьміть пальчик малюка, торкайтеся частини тіла й кажіть, що це. Далі попросіть його самостійно показати, де знаходяться очі чи ніс. Можна тренуватися й на дорослих.

Навіть у такому віці розмовляйте з дитиною нормально, без вад мовлення. Характеризуйте предмети: живі або неживі, називайте частини тіла, знайомі предмети (лялька, машина), людей (мама, тато, бабуся, дівчинка), тварин (кішка, собака).

Що розвиваємо: сенсорні навички, пам’ять, увагу, розширюємо словниковий запас.

Якщо ігнорувати розвивальні ігри, то потім буде складніше адаптувати дитину до навчання. Малюки, які в ранньому віці граються з дорослими, з якими розмовляють без сюсюкання, добре запам’ятовують нові слова, краще і швидше вчаться розмовляти.

Але надмірне прагнення батьків розвивати дитину не менш шкідливе, ніж його відсутність: немає сенсу вчити малюка говорити, читати, коли його мозок, аналітичні здібності та моторика до цього не готові. Пам’ятайте — всьому свій час.

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *